Czy zastanawiałeś się kiedyś nad wyborem odpowiedniego przedszkola dla swojego dziecka? Zasób wśród placówek wychowawczych ciągle się zwiększa oferując alternatywne formy edukacji dla najmłodszych. Jednym z takich rozwiązań jest leśne przedszkole. Czy warto jednak decydować się na taką formę edukacji dla swojej pociechy? Przyjrzyjmy się, jakie są zalety, jakie wady takiego przedszkola oraz ile trzeba za nie zapłacić.
Czym jest leśne przedszkole?
Idea leśnego przedszkola to nie nowość na polu oświaty. Pochodzi ona z Danii i ma swoje początki w latach 50. XX wieku. To właśnie tam mieszkańka małego duńskiego miasteczka – Elle Flatauem – regularnie i niezależnie od warunków pogodowych spacerowała ze swoimi dziećmi po lesie, nauczyła ich szacunku dla natury. Ta forma wychowania przyciągnęła uwagę innych rodziców, którzy postanowili podążać jej śladem. Tak powstało pierwsze leśne przedszkole, którego zasady szybko przyjęły się nie tylko w krajach skandynawskich, ale i w innych częściach świata. Obecnie można spotkać takie placówki w Niemczech, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach oraz Japonii. W naszym kraju, według najnowszych danych Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych, działają 42 takie placówki, a kolejne są w przygotowaniu.
Kształcenie w leśnym przedszkolu – jak wygląda na co dzień?
Leśne przedszkole istotnie różni się od tradycyjnej formy edukacji przedszkolnej. Tu dzieci spędzają większość czasu na zewnątrz, a do budynku udają się wyłącznie w momencie, gdy warunki pogodowe absolutnie uniemożliwiają realizację zajęć na dworze. Dewizą przedszkoli leśnych jest skandynawskie przysłowie: „Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie”.
Z jakimi aktywnościami stykają się maluchy w przedszkolu leśnym? Przede wszystkim, codzienne zajęcia opierają się na grach i zabawach, w których główną rolę odgrywają naturalne materiały dostępne w lesie: piasek, liście, gałęzie, kijki, mech, szyszki, żołędzie, kasztany. To, co dzieci znajdują w lesie, staje się ich zabawkami i pomaga w odkrywaniu świata. W dodatku, to właśnie las jest naturalnym placem zabaw.
Dzieci uczą się wielu umiejętności praktycznych takich jak przygotowanie posiłku, mycie czy ubieranie, ale też bardziej specyficznych, takich jak rozpalanie ogniska, rozstawianie namiotu, a nawet rozróżnianie owoców i grzybów trujących od jadalnych. Biorąc pod uwagę te doświadczenia, sprawy dotyczące natury nie są dla nich tajemnicą. Dzieci w ten sposób poznają różne dźwięki, zapachy czy faktury istotne dla otaczającej je przyrody. W przedszkolach leśnych nie korzysta się z zeszytów ćwiczeń czy podręczników – edukacja odbywa się poprzez doświadczenie i praktykę.
Zalety edukacji w leśnym przedszkolu
- ujawnia się szacunek do natury,
- brak problemów z nadwagą czy wadami postawy typu skolioza, poprawia się stan wzroku,
- nasila się kreatywność dziecka, które poszukuje ciekawych form rozrywki i wymyśla nowe zabawy,
- dziecko uczy się efektywnego funkcjonowania w grupie, łatwiej nawiązuje przyjaźnie,
- ze względu na małą liczbę dzieć w grupie, nauczyciel może poświęcić uwagę każdemu maluchowi indywidualnie.
Wady uczęszczania do leśnego przedszkola
- nie wszyscy są zgodni co do sposobu edukacji – niektórzy uważają, że dzieci mogą mieć problem z adaptacją do sztywnych zasad obowiązujących w szkole,
- liczba placówek jest jeszcze niewielka, chociaż z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej,
- duże wydatki związane z zakupem odpowiedniej odzieży outdoorowej i konieczność częstej wymiany zużywanej przez aktywne dziecko odzieży i obuwia.