Właściwości, zastosowanie, cena i opinie na temat kokonu jedwabnika

Znane już od ponad 5500 lat, jedwabniki stanowią nieodłączne ogniwo w produkcji naturalnego jedwabiu. Pierwotnie hodowane w Chinach i na Półwyspie Indyjskim, z czasem ich znaczenie dotarło do różnych zakątków świata, w tym również do Polski, gdzie obecnie hodowla jedwabników ma charakter niszowy. Istotność owadów tych polega jednak nie tylko na możliwości wykorzystania cennego surowca jakim jest jedwab. Na przestrzeni ostatnich lat, zauważalny jest rosnący trend związany z wykorzystywaniem kokonów jedwabnika w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Składniki kokonu jedwabnika – białka fibroina i serycyna

Główne składniki jedwabiu, a tym samym kokonów jedwabnika, to dwa białka: fibroina (stanowiąca około 70% składu) i serycyna (ok. 30%). To drugie białko zawiera w sobie gamę cennych aminokwasów, takich jak seryna, kwas asparaginowy i glicyna, które mają zdolność zatrzymywania wody oraz tworzenia osłonowej warstwy na skórze. Dlatego właśnie, serycina odnalazła szerokie zastosowanie w dziedzinie kosmetologii. Badania wskazują na jej pozytywny wpływ na poprawę elastyczności, jędrności skóry oraz wzrost poziomu nawilżenia skóry, a także paznokci. Stąd też ekstrakt z włókien jedwabnika coraz częściej wykorzystywany jest jako składnik różnego rodzaju odżywek, kosmetyków do makijażu czy balsamów do ciała.

Przebojem kosmetologii – kokon jedwabnika

Na przestrzeni ostatnich lat, to jednak nie ekstrakt z serycyny, lecz sam kokon jedwabnika stał się prawdziwym hitem w świecie kosmetologii. Stosowane w pielęgnacji skóry, kokony przypominają wyglądem styropianowe kulki z powierzchnią zbliżoną strukturą do płatka kosmetycznego. Mają one wydrążone wnętrze i są otwarte z jednej strony, co pozwala na ich łatwe nasadzenie na palec. Kokony te w szczególności cenione są za wysokie właściwości nawilżające. Zawarta w nich serycyna tworzy warstwę, która skutecznie zapobiega utracie wody przez naskórek. Posiadające silne właściwości przeciwutleniające, działają przeciwstarzeniowo, chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, wygładzają ją i ujednolicają koloryt. Ponadto przyspieszają tworzenie nowego naskórka i stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu przyczyniają się do redukcji zmarszczek i zapobiega powstawaniu nowych. Aby uzyskać zadowalające efekty, zaleca się regularne sto sowanie kuracji na bazie kokonów jedwabnika przez około 4 tygodnie.

Jak poprawnie stosować kokon jedwabnika w pielęgnacji?

  1. Należy zacząć od demakijażu, dokładnie usuwając krem i makijaż z powierzchni skóry.
  2. Następnie kokony wkładamy do wody o temperaturze około 60 stopni C i pozostawiamy na około 10 minut. Po namoczeniu nałóżmy je na palce.
  3. Twarz przemywamy roztworem, który powstał po namoczeniu kokonów, a kiedy skóra zacznie przesychać, wykonujemy delikatny masaż twarzy przecierając skórę.

Zabieg najkorzystniej wykonać dwa razy dziennie, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Kokon można użyć od 3 do 5 razy, wystarczy po zastosowaniu przemyć go w ciepłej wodzie.

Opinie na temat stosowania kokonu jedwabnika

Regularne stosowanie kokonów jedwabnika w pielęgnacji skóry zdobywa coraz więcej pozytywnych opinii. Użytkowników cenią sobie przede wszystkim poprawę stanu skóry, która staje się gładsza, bardziej promienna i sprężysta, a także lepiej nawilżona. Niektóre osoby wskazują również na zmniejszenie przebarwień oraz redukcję wydzielania sebum.

Gdzie kupić kokon jedwabnika i jaka jest jego cena?

Kokon jedwabnika dostępny jest już w wielu punktach sprzedaży kosmetyków naturalnych oraz niektórych drogeriach. Cena jednego kokonu wynosi około 1 zł. Kokony można kupować pojedynczo lub w gotowych opakowaniach zbiorczych.