Właściwości witaminy B3 w kosmetologii

Niacynamid, znany także jako witamina B3 i witamina PP, to powszechnie wykorzystywany składnik kosmetyków. Sprawdź zatem, jakie korzyści daje stosowanie produktów do pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów, które zawierają niacynamid! Dowiedz się, w jakich rodzajach kosmetyków wykorzystuje się witaminę B3. Być może zechcesz samodzielnie dodać ją do produktów, które masz już w domu albo do preparatów tworzonych od podstaw!Czym jest niacynamid?

Niacynamid pod względem budowy chemicznej jest amidem kwasu nikotynowego – w ludzkim organizmie jest składnikiem enzymów kontrolujących przebieg procesów życiowych. Witamina B3 bierze udział m.in. w regulacji przepływu krwi, poziomu cukru i cholesterolu, a także w syntezie hormonów płciowych.

Witamina B3 – niacynamid od dawna jest wykorzystywana w kosmetyce. Stanowi ona składnik kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej, a także wrażliwej, dojrzałej i z przebarwieniami. Sprawdza się również w pielęgnacji włosów i skóry głowy. 

Jak niacynamid działa na skórę?

Niacynamid przyspiesza syntezę ceramidów, które są ważnym elementem bariery hydriolipidowej naskórka. Ceramidy wzmacniają też skórę i poprawiają jej nawilżenie. Niacynamid stymuluje także syntezę kolagenu i elastyny oraz chroni komórki skóry przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Witamina B3 jest znana z tego, że rozjaśnia przebarwienia skórne spowodowane opalaniem się (hamuje syntezę malaniny) i zapobiega ich powstawaniu oraz pozwala pozbyć się ziemistego kolorytu cery.

Niacynamid nadaje skórze promienny wygląd, zmiękcza ją i redukuje zmarszczki, a nawet głębokie bruzdy. To wszystko sprawia, że niacynamid znajduje szerokie zastosowanie w kosmetykach anti-aging. Trzeba też wiedzieć o tym, że witamina PP ogranicza ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe, łagodzi stany zapalne, redukuje zanieczyszczania skóry i zwęża pory. Witamina PP pozwala także zredukować przebarwienia potrądzikowe i zaczerwienienia wywołane podrażnieniem skóry.

Witaminę B3 warto stosować do pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu. Przygotuj własny tonik, serum lub krem z niacynamidem! Można też wykorzystać witaminę PP jako składnik preparatów antycelulitowych. Warto podkreślić, że niacynamid jest substancją dobrze tolerowaną przez skórę i nie drażni jej, choć należy pamiętać o tym, aby stosować go w odpowiednim stężeniu. Zalecane stężenie witaminy B3 w kosmetykach to 0,5-5%. Nie łącz niacynamidu z witaminą C!

Niacynamid a pielęgnacja włosów

Jeśli Twoje włosy mają skłonność do przetłuszczania się, dodaj odpowiednią ilość niacynamidu do szamponu albo do płukanki do włosów. Dzięki niacynamidowi Twoje włosy dłużej pozostaną świeże! Co ważne, witamina B3 pomaga także pozbyć się łupieżu i koi podrażnienia skalpu. Niacynamid poprawia również ukrwienie skóry, dlatego jest to cenny składnik wcierek i maseczek na skórę głowy, które stosuje się w celu przyspieszenia porostu włosów. 

Niacynamid w kosmetykach – właściwości witaminy B3 to obszerny temat. Z właściwości niacynamidu mogą korzystać zarówno osoby w młodym, jak i w dojrzałym wieku, z różnymi problemami skórnymi. Niacynamid doskonale sprawdza się także w pielęgnacji włosów. Wypróbuj jego działanie i przekonaj się, że dzięki niemu uświetnisz swoją rutynę pielęgnacyjną!

Tagged