Owoc kaki czyli persymona: Czym jest, jego właściwości odżywcze, skutki uboczne, sposoby spożycia i przepisy

Persymona, znana również jako kaki, swoim wyglądem przypomina pomidora, jednak odznacza się słodkawym, nieco kwasowym smakiem. Jej skórka ma różne odcienie, od pomarańczowego do czerwonego i żółtego. Dojrzały owoc jest miękki, skórką cienką, a jego miąższ dosłownie rozpływa się w ustach. Ale co kryje w sobie ta wyjątkowa roślina? Jakie właściwości i wartości odżywcze ma kaki? Jak go obrać i zjeść?

Kaki, inaczej persymona — pochodzenie owocu

Kaki to owoc pochodzący z subtropikalnych obszarów Azji i Ameryki, a do Polski najczęściej trafia z Chin i rejonów Morza Śródziemnego. Występuje pod różnymi nazwami, najczęściej jako persymona, czasem również jako hurma wschodnia, hebanowiec wschodni czy chińska śliwka. Odmiany tego owocu dzielą się na te, które są bardzo cierpkie do momentu całkowitego dojrzenia, oraz te, które nie wykazują tej właściwości.

Persymona jest żółto-czerwonym, stożkowatym lub spłaszczonym owocem. Na swojej spodniej stronie posiada cztery listki i występuje w różnych odcieniach — od jasnopomarańczowego do intensywnie pomarańczowo-czerwonego.

Właściwości odżywcze persymony — źródło witamin i minerałów

Owoce kaki są bogatym źródłem witamin A i C, zawierają też beta-karoten, likopen, zeaksantynę, luteinę oraz kryptoksantynę. Znajdziemy w nich takie minerały jak żelazo, potas, fosfor, wapń czy mangan. Osobom z problemami trawiennymi i zaparciami zalecana jest persymona, bogata w błonnik.

Cenna jest również obecność polifenoli, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. To przede wszystkim one, razem z karotenoidami, odpowiadają za intensywny, pomarańczowy kolor dojrzałych owoców. Niekorzystną cechą tego owocu jest jego wysoka kaloryczność – 100 g owocu dostarcza aż 73 kcal.

Prozdrowotne właściwości kaki

Badania sugerują, że persymona, dzięki dużej zawartości polifenoli, może hamować rozwój komórek nowotworowych odpowiedzialnych za występowanie białaczki. Stwierdzono również, że regularne spożywanie owoców kaki przyczynia się do zmniejszenia poziomu ogólnego cholesterolu, cholesterolu LDL, trójglicerydów i nadtlenków lipidowych. Persymona posiada wiele substancji o działaniu antyoksydacyjnym, które są skuteczne w walce ze starzeniem się skóry.

Ważna jest również obecność flawanoidów i przeciwutleniaczy o działaniu przeciwzapalnym, co jest niezwykle cenne dla układu odpornościowego. Dzięki zawartości luteiny persymona zmniejsza ryzyko uszkodzenia siatkówki oka. Konsumpcja tego owocu pozwala także obniżyć ryzyko zachorowania na choroby serca, dzięki substancjom obniżającym ciśnienie tętnicze, poziom złego cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów.

Skutki uboczne persymony — alergia

Należy pamiętać, że kaki to produkt, który może spowodować alergię. Owoc zawiera alergeny, które występują również w jabłkach, brzoskwiniach, truskawkach czy marchwi. U osób uczulonych na ten owoc mogą pojawić się reakcje takie jak świąd, alergiczny nieżyt nosa, wymioty, bóle brzucha, obrzęki na twarzy, zapalenie spojówek czy pokrzywka.

Koszt i dostępność kaki

Owoce kaki można nabyć zarówno na wagę, jak i za sztukę. Ich cena w zależności od sklepu wynosi ok. 3 zł za sztukę (w czasie promocji nawet 1 zł) lub od 6 do 15 zł na kilogram. Persymona jest najsmaczniejsza jesienią, kiedy owoc ten jest najbardziej dojrzały. Wówczas najczęściej pojawia się w sklepach.