Kombucha – sposób przygotowania i właściwości grzyba herbacianego

Kombucha to napój fermentowany, szczególnie upodobany przez miłośników zdrowego stylu życia. Swoim korzeniem sięga kilka tysięcy lat wstecz, lecz jej specyficzne właściwości nie zostały do końca zbadane przez współczesną naukę. Dla zainteresowanych, prezentujemy przegląd dotyczący tej szczególnej mikstury.

Pełna definicja kombuchy

Kombucha, znanego również jako grzybek herbaciany lub mylnie nazywanego grzybkiem tybetańskim, to napój uzyskiwany z procesu fermentacji słodzonej herbaty, w którą dodano SCOBY (symbiotycznego zrostu bakterii kwasu octowego i drożdży). Ten proces jest możliwy dzięki dodatkowi, który nie tylko żywi się cukrem, ale również powiększa swoją objętość poprzez wytwarzanie kolejnych warstw. W efekcie, herbata zaczyna fermentować, dając napoju prozdrowotne korzyści.

Termin kombucha pochodzi z Japonii i dosłownie oznacza herbatę z wodorostów. W trakcie etapu fermentacji, napój generuje gaz, co nadaje mu musujący charakter. Kolor napoju zależy od używanego rodzaju herbaty. Kombucha zielona ma barwę słomkową, natomiast napój z herbaty czarnej jest ciemnobrązowy. Kombucha po raz pierwszy zyskała uznanie dla swoich właściwości zdrowotnych w starożytnej Chinach i od tamtej pory rozpowszechniła się na cały świat.

Właściwości i korzyści zdrowotne kombuchy

Kombucha kwalifikuje się do kategorii superfoods (super pokarmów), które znane są z niezwykłych korzyści zdrowotnych. Główne składniki, które można znaleźć w kombucha to różne kwasy organiczne takie jak: octowy, mlekowy, jabłkowy, szczawiowy, witaminy z grupy B, a także wiele minerałów, takich jak żelazo, cynk, magnez, wapń i miedź. Napój ten ma jednak w swoim składzie również aminy biogenne, puryny, tłuszcze, białka, alkohol, kofeinę, cukier oraz wiele innych składników.

Kombucha jest zalecana na wiele dolegliwości, m.in. nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół przewlekłego zmęczenia, dla zwiększenia odporności, regulacji układu pokarmowego, poprawy funkcji wątroby, nerek i pęcherza moczowego, oczyszczenia organizmu, odchudzania, bezsenności, reumatyzmu, w przypadku cukrzycy oraz zapobiegania nowotworom.

Przepis na domową kombuchę

Kombucha można bez problemu przygotować w domu. Wystarczą do tego kilka podstawowych składników: 1 torebka czarnej lub zielonej herbaty, 100 g białego cukru, 250 ml wywaru z poprzedniej fermentacji (starter), 1 grzybek herbaciany, 1 l wody.

Zaparzoną i posłodzoną herbatę trzeba ostudzić, a później przelać do dużego naczynia do fermentacji. Po osiągnięciu temperatury pokojowej, dodaje się do niej starter oraz grzybka herbacianego. Naczynie zakrywa się gazą i odstawia w ciepłe i zacienione miejsce na 6-8 dni. Gotowy napój ma słodko-kwaśny smak i powinien zostać przecedzony do butelek.

Wyhodowanie grzyba herbacianego

Grzybka herbacianego można nabyć nie tylko w sklepach z produktami ekologicznymi, ale również pożyczyć od osoby, która już przygotowywała kombuchę. W trakcie wzrastania grzyb tworzy coraz to nowe warstwy, które można łatwo odseparować i założyć własną kolonię.

Odpowiednie spożywanie kombuchy

Podczas picia kombuchy, ważne jest przede wszystkim to, aby podejść do tego stopniowo i obserwować reakcje organizmu. Zaczynamy od małych dawek, które następnie możemy zwiększać. Kombucha polecana jest dla dorosłych jak i młodzieży, począwszy od 30 ml trzy razy dziennie, a po kilku dniach można zwiększyć dawkę do ok. 150 ml trzech razy dziennie.

Osób w ciąży, karmiących oraz dzieci, radzi się unikać kombuchy. Również osoby z chorobami wątroby powinny trzymać się od niej z dala.

Możliwe zagrożenia związane z kombuchą

Zdania na temat kombuchy są podzielone. Niektórzy sugerują, że może ona niekorzystnie wpływać na zdrowie, odnosząc się do rzadkich przypadków zatruć, które miały miejsce zazwyczaj w wyniku nadmiernego spożycia. Krytycy kombuchy zwracają także uwagę na to, że ze względu na jej wysoką zawartość kwasów, może negatywnie wpływać na szkliwo zębów. Inni natomiast, są jedynie miłośnikami jej specyficznego, orzeźwiającego smaku i nie traktują jej jako lekarstwo, a jedynie jako zdrowszą alternatywę dla słodzonych napojów.