Właściwości i zastosowanie grzybów shiitake

Shiitake, popularnie zwane grzybami cesarskimi, to niezwykle cenne grzyby pochodzące z orientu, które przez stulecia stanowiły ważny element diety oraz codziennej profilaktyki zdrowotnej. W medycynie chińskiej wykorzystywano je jako naturalne środki lecznicze, które miały dbać o zdrowie i samopoczucie. W tym artykule przybliżymy Ci właściwości, zastosowania oraz ciekawe przepisy na potrawy z grzybów shittake.

Właściwości lecznicze grzybów shiitake

Są one prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów, co przekłada się na ich niezwykłe właściwości zdrowotne. Właściwości te wynikają przede wszystkim z dużej zawartości:

  • potasu – pomaga w regulacji ciśnienia krwi,
  • niacyny (witaminy B3) – wspomaga pracę układu nerwowego, pomaga w walce ze stresem,
  • beta-glukanu – wzmacnia naszą odporność,
  • lentinanu – działa antynowotworowo,
  • eritadeniny, lentiniacyny – obniżają poziom złego cholesterolu we krwi.

Dodatkowo, zawierają witaminę D3, wapń, fosfor i polisacharydy, które dodatkowo zwiększają ich działanie prozdrowotne. Regularne spożywanie grzybów shiitake pomaga zapobiegać miażdżycy, chorobom serca czy udarom mózgu.

Grzyby shiitake są szczególnie polecane dla osób mających problemy z wysokim ciśnieniem krwi, otyłością, problemami z koncentracją czy też uczeniem się. Dodatkowo, pomagają w zapobieganiu nowotworom, cukrzycy i chorobom układu krążenia.

Grzyby shiitake są również cennym elementem diety osób chcących zredukować zbędne kilogramy. Dzięki dużej zawartości błonnika przyczyniają się do utrzymania uczucia sytości na dłużej i redukcji apetytu. Są również niskokalorycznym źródłem wartościowych składników odżywczych.

Sposoby na zastosowanie grzybów shiitake w kuchni

Grzyby shiitake to doskonały dodatek do wielu potraw. Można je dodawać do zup, sosów, sałatek, dań mięsnych, a nawet do sushi. Wspaniale smakują zarówno z makaronem, jak i z ryżem. Można je jeść marynowane, smażone, duszone lub gotowane.

Japończycy tradycyjnie spożywają je na surowo – pokrojone na cienkie plasterki, z dodatkiem masła i soli oraz pieprzu. Jednak przed spożyciem na surowo warto upewnić się o ich świeżości i jakości.

Porady kulinarne – jak przyrządzić grzyby shiitake?

Przyrządzenie grzybów shiitake nie jest skomplikowane, jednak warto mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać, że shiitake nie lubią długiej obróbki cieplnej, gdyż mogą twardnieć. Suszone grzyby shiitake najlepiej jest najpierw namoczyć w wodzie (same kapelusze), oddzielając wcześniej ogonki, które są dość twarde.

Inspiracje kulinarnych – przepisy z grzybami shiitake

Pragniesz skosztować grzybów shiitake, ale nie wiesz jak je przyrządzić? Oto kilka sprawdzonych przepisów:

Makaron chiński z grzybami shiitake

Składniki:

100 g chińskiego makaronu jajecznego, ok. 15 szt. grzybów shiitake (wcześniej namoczone w gorącej wodzie), 3 ząbki czosnku zmiażdżone lub przeciśnięte przez praskę, kawałek świeżego imbiru (ok. 5 cm) startego na tarce o grubych oczkach, szczypta płatków chilli, pół łyżeczki sosu Worcestershire lub sosu sojowego, łyżka oleju do smażenia, 2-3 łyżki oleju sezamowego, odrobina soku z cytryny, sól i pieprz do smaku, czerwony pieprz (opcjonalnie), dymka do posypania, podprażony na patelni sezam.

Przygotowanie:

Makaron ugotuj wg instrukcji na opakowaniu. Grzyby shiitake pokrój na duże kawałki. Na patelni rozgrzej olej do smażenia i wrzuć czosnek, chilli oraz imbir. Krotki podsmaż, ciągle mieszając (żeby czosnek nie ściemniał). Po chwili dorzuć grzyby shiitake i chwilę smaż. Dodaj makaron, olej sezamowy i smaż jeszcze przez chwilę. Dopraw do smaku sosem Worcestershire, solą, pieprzem i odrobiną soku z cytryny. Polej oliwą z oliwek, olejem sezamowym i posyp czerwonym pieprzem.

Zupa tajska z grzybami shiitake

Składniki:

2 filety piersi z kurczaka pokrojone w kostkę, 400 ml mleczka kokosowego, 1 l bulionu, 4 suszone grzyby shiitake, 3 cebule dymki i 3 ząbki czosnku (posiekane), sok z cytryny, 2 marchewki pokrojone w kostkę, pół papryczki chilli, 3 łyżki sosu sojowego, odrobina masła, pół łyżeczki kurkumy, pęczek szczypiorku, sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie:

Grzyby shiitake namocz. Cebulę i czosnek podsmaż na patelni z masłem, dodaj filet z piersi kurczaka. Wszystko zalej bulionem. Dorzuć marchewkę, dodaj sok z cytryny oraz kurkumę. Wyjmij z wody grzyby, pokrój je i dodaj do pozostałych składników na patelni. Gdy marchewka będzie miękka, dolej mleczko kokosowe. Wszystko gotuj jeszcze 5 minut, a na koniec dopraw solą i pieprzem. Przed podaniem możesz posypać zupę posiekanym szczypiorkiem.

Risotto z grzybami shiitake i z porami

Składniki:

1 cebula i 1 por drobno pokrojone, łyżka masła lub oleju, 400 g świeżych grzybów shiitake, szklanka ryżu, wywar z jarzyn, sól i pieprz do smaku, starty parmezan.

Przygotowanie:

Pora i cebulę duś na maśle lub oleju. Po chwili dodaj grzyby shiitake i całość podsmażaj przez chwilę. Następnie dodaj pół szklanki wywaru z jarzyn, dopraw solą i pieprzem do smaku. W osobnym garnku ugotuj ryż. Następnie wymieszaj podsmażone grzyby i ryż, posyp parmezanem.

Gdzie można nabyć grzyby shiitake?

Grzyby shiitake dostępne są zwykle w sklepach z produktami z całego świata lub w ekologicznych sklepach ze zdrową żywnością. Jest to najbezpieczniejsza forma zakupu, gdyż takie sklepy mają certyfikaty unijne, dzięki którym możemy być pewni wysokiej jakości kupowanych produktów.

Suszone grzyby shiitake kosztują w granicach 13-20 zł za 50 g, natomiast wyciąg z grzybów shitake w formie kapsułek to koszt 70-100 zł za 50 g ekstraktu lub 60 kapsułek. Grzyby te dostępne są również za pośrednictwem sklepów internetowych.