Typy urody jesień – jakie elementy do nich najbardziej pasują?

W latach osiemdziesiątych XX wieku pewna amerykańska kosmetolożka o imieniu Carole Jackson zaproponowała innowacyjną koncepcję typów urody. W jej modelu, kolorystyka ciała człowieka, obejmująca kolor i odcień oczu, skóry i włosów, nawiązywała do porów roku. To był początek rozpoznawania czterech głównych typów urody: jesień, zima, wiosna i lato, składników teorii kolorystyki znanej jako sezonalny podział kolorów. W tym wpisie skupimy się na jednym z nich, i.e., typie urody jesień.

Charakterystyka urody typu 'jesień’

Kobieta o typie urody jesień jest łatwo rozpoznawalna dzięki jej intensywnym, ciepłym i kontrastowym kolorom. Włosy takiej kobiety często są kasztanowe, rude, rudoblond lub nawet miedziane. Twarz jest podkreślona przez oczy, które mogą mieć różne odcienie – od zielonego, przez niebieski, aż po piwny lub oliwkowy, czasem z dodatkiem złotych plamek. Komplementarnym elementem jest jej skóra, która jest jasna, często pokryta piegami, z niską odpornością na promienie słoneczne. Jej usta zazwyczaj mają intensywny kolor, co tworzy mocny kontrast z jasnym kolorem skóry.

Jaka paleta kolorów pasuje do typu urody jesień?

Niewątpliwie, ci, którzy reprezentują typ urody jesień, najlepiej wyglądają w ciepłych barwach. Barwy te nawiązują do palety polskiej złotej jesieni, co składa się na naturalny, ciepły obraz kobiety. Są to przede wszystkim różne odcienie brązów, barwy rdzy, zieleni mchu, morza, oliwek i koloru khaki. Nie można też zapominać o kolorach miodu i bursztynu.

Kiedy przyszedłby czas na doboru biżuterii, warto zwrócić uwagę na ciemne złoto, bursztyny i korale. Dla miłośników kamieni szlachetnych, zalecane mogłyby być biżuteria zdobiona rubinami lub ametystami. Na co dzień, warto rozważyć dodatki w kolorze miedzi. Do makijażu, z pewnością warto postawić na ciepłe odcienie brązów, ponadto rudości, a także przybrudzone czerwienie i pomarańcz.

Chociaż typ jesień ma bogatą paletę kolorów, które mu pasują, są pewne odcienie, które należy unikać. Czerni, bieli oraz odcienie pochodne, w tym grafit i granat, mogą powodować, że cera wydaje się blada i niezdrowa. Z drugiej strony, czerń może dodatkowo dodać niepotrzebnego ciężaru, sprawiając, że wygląda się na smutnego. W wyborze biżuterii powinno unikać się srebra i białego złota, gdyż ich chłodna kolorystyka nie wystarczająco harmonizuje z ciepłą kolorystyką typu jesień.