Sprawdzone metody na skuteczne usunięcie drzazgi. Jak wyciągnąć drzazgę?

Drzazga, ciało obce takie jak mały fragment drewna, szkło, ceramika, opiłki metalu czy kolce roślin, może wpędzić nas w sporo kłopotów, gdy wbije się pod skórę. Przy okazji, może przenieść szkodliwe drobnoustroje chorebotwórcze. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej ją usunąć. Jak jednak zrobić to prawidłowo, szczególnie gdy drzazga utknęła w palcu lub spod paznokcia? Poniższy tekst dostarczy odpowiedzi na te pytania i przedstawi różne metody na usunięcie drzazgi, w zależności od jej wielkości oraz sposobu jej ułożenia pod skórą. Dowiesz się także, kiedy koniecznym będzie skonsultowanie problemu z lekarzem.

Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Dzieci, często spędzające czas na świeżym powietrzu, są szczególnie narażone na wbicie się drzazgi pod skórę. Jeśli tylko zobaczysz jej końcówkę, możesz spróbować zamoczyć skórę w wodzie z mydłem i poczekać, aż zmięknie. Następnie, delikatnie wyprostuj skórę i wyciągnij drzazgę za jednym sprawnym ruchem pęsety. Po tym procesie konieczne będzie dezynfekowanie miejsca, w którym tkwiła drzazga oraz opatrzenie rany – jeżeli jest mała, wystarczy nałożenie plastra z opatrunkiem. Jeżeli jednak drzazga tkwi pod skórą, konieczne będzie użycie sterylnej igły, którą trzeba będzie delikatnie wbić pod skórę, aby dociec do drzazgi.

Jeśli dziecko płacze na sam widok igły czy protestuje przed takim zabiegiem, ze względu na strach przed bólem, warto skorzystać z innych metod. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

Jak wyciągnąć drzazgę przy użyciu cebuli?

Najszybciej drzazgę usuniesz z pomocą plasterka cebuli o grubości około 0,5 cm, który należy przyłożyć do skóry w miejscu, gdzie tkwi drzazga. Cebulę obwiąż bandażem i pozostaw na noc. Dzięki substancjom chemicznym zawartym w cebuli, które mają właściwości ściągające, powinno dojść do usunięcia ciała obcego z pod skóry.

Jak wyciągnąć drzazgę przy użyciu ziemniaka?

Drzazgę można również usunąć za pomocą ziemniaka. Wystarczy obrać ziemniaka, odciąć od niego plasterek i przyłożyć go do miejsca, które zasiedla drzazga. Plasterek ziemniaka trzymaj przez kilka minut, nie dociskając go. Po upływie tego czasu drzazga powinna sama wysunąć się ze skóry.

Jak wyciągnąć drzazgę przy użyciu sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona to kolejny domowy sposób na usunięcie drzazgi, szczególnie takiej, która weszła pod skórę dość głęboko. Wystarczy zrobić papkę z sody i odrobiny wody, nałożyć ją na miejsce, w którym utkwiła drzazga i zakryć plastrem. Opatrunek zdejmij po kilku godzinach – w tym czasie drzazga powinna wystarczająco wystać, by móc ją łatwo usunąć pęsetą.

Jak wyciągnąć drzazgę spod paznokcia?

Drzazga pod paznokciem to jedna z bardziej nieprzyjemnych sytuacji, kiedy konieczna może być interwencja lekarza. Szczególnie, jeśli drzazga wbija się głęboko. W takiej sytuacji nie próbuj samodzielnie jej wyciągać. Enigme drzazgi pod paznokciem najlepiej powierzyć kompetentnym dłoniom specjalisty. Interwencji lekarza wymagać będzie również sytuacja, w której drzazga wbije się w gałkę oczną, kiedy zasiedli się ona tak głęboko, że konieczne będzie nacięcie skóry czy w przypadku kilku nieudanych prób pozbycia się drzazgi, które doprowadziły do stanu zapalnego i rozwoju infekcji ropnej.

Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać?

Jeżeli nie jesteś w stanie zobaczyć drzazgi, przygotuj się, że proces jej usunięcia może być nieco bolesny. Pierwszym krokiem jest zdezynfekowanie igły i pęsety, najlepiej przez wygotowanie lub namoczenie w spirytusie. Następnie delikatnie odsuń naskórek przy miejscu wbitej drzazgi. Kiedy drzazga stanie się widoczna, złap ją pęsetą i delikatnie wyciągnij. Na koniec konieczne będzie przemyć skórę wodę z mydłem. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem.