Zacznijmy od przyczyn
Trądzik, nazywany też medycznie jako acne vulgaris, jest dermatozą o etiologii wieloczynnikowej, co w praktyce oznacza, że ma wiele różnych przyczyn. Wśród nich można wymienić nieprawidłowe rogowacenie ujść włosowych mieszków, działanie drożdżaków i bakterii, zaburzenia hormonalne, nadmierną produkcję sebum przez łojowe gruczoły oraz uwarunkowania genetyczne.
Znajomość przyczyn powstawania wykwitów trądzikowych jest kluczowa dla dermatologów w diagnostyce i zwalczaniu tego problemu skórnego. W wielu przypadkach, na podstawie samego miejsca występowania skórnych wykwitów lekarze są w stanie określić, jaki konkretnie czynnik je wywołał. Jako jedną z głównych przyczyn trądziku na dekolcie wymienia się zaburzenia hormonalne. Specjaliści także wskazują na bardzo duży wpływ stresu na pojawienie się skórnych wykwitów w tym właśnie miejscu na ciele.
Krosty na dekolcie u kobiet dorosłych
Dekolty kobiet, szczególnie tych, które ukończyły 25. rok życia, to częste miejsce występowania trądziku, zwłaszcza tzw. późnego trądziku lub trądziku dorosłych. Jest to forma trądziku, która charakteryzuje się występowaniem zapalnych zmian pod postacią grudek czy też krost, które są wypełnione treścią ropną. Rzadziej obserwuje się poważniejsze zmiany zapalne, takie jak cysty, guzy czy torbiele, jak i zaskórniki.
W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, który występuje na całej twarzy, zwłaszcza w tzw. strefie T (czoło, nos i broda), późny trądzik ma tendencję do lokalizowania się w części dolnej twarzy – na żuchwie i na brodzie, a także na dekolcie, szyi i w okolicy górnej części pleców. Znamiennym dla trądziku dorosłych jest to, że wykwity często zostawiają trwałe blizny.
Przyczyny pojawiania się na dekolcie wyprysków w przebiegu trądziku u dorosłych są wielorakie. Wiodącą rolę odgrywa tu nadmiar androgenów, takich jak DHT (dihydrotestosteron) i DHEA-S (dehydroepiandrosteron siarczan), które prowadzą do zwiększonej produkcji sebum przez łojowe gruczoły. W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się również na wpływ stresu na rozwój trądziku.
Walka z trądzikiem – jak sobie z nim radzić?
Podstawą zwalczania trądziku, niezależnie od miejsca jego występowania, jest odpowiednia pielęgnacja skóry i kontrola czynników, które mogą przyczynić się do powstawania wyprysków. Jeżeli zauważysz u siebie krosty na dekolcie, które długo się utrzymują, powinnaś natychmiast podjąć działania. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa, który oceni stan Twojej skóry i przepisze odpowiednią terapię – najczęściej są to leki w formie maści lub kremów.
Higiena jest kluczowa. Skóra powinna być zawsze czysta, szczególnie w obszarach dotkniętych trądzikiem. Ponadto, unikaj opalania obszarów dotkniętych trądzikim. To wydawać by się mogło oczywiste, ale warto to podkreślić, gdyż wiele kobiet uwielbia eksponować swoje ciało na słońce, nie zważając na potencjalne konsekwencje dla stanu ich skóry.