Przyczyny i metody leczenia zapalenie pęcherza u dziewczynki

Zapalenie pęcherza u dziewczynki najczęściej jest wynikiem infekcji bakteryjnej, która prowadzi do stanu zapalnego obecnego w dolnych drogach moczowych. Wystąpienie tego stany wiąże się z różnymi objawami, przede wszystkim uczuciem bólu w obszarze brzucha lub lędźwi oraz z nieprzyjemnym pieczeniem podczas oddawania moczu.

Potencjalne przyczyny zapalenia pęcherza u dziewczynki

Przyczyny zapalenia pęcherza i stanu zapalnego dolnych dróg moczowych mogą być różne. Faktorem, który może sprzyjać infekcjii są bakterie, rzadziej wirusy lub grzyby. Mogą one namnażać się w wyniku niewłaściwej higieny okolic intymnych czy zaniedbania ogólnej higieny ciała. Bakterie zasiedlające okolice ujścia cewki moczowej mogą przedostawać się do dróg moczowych i tam wywoływać stan zapalny.

Dodatkowo, zapalenie pęcherza może być wynikiem wad wrodzonych w obrębie układu moczowego, np. przerostu śluzówki cewki moczowej. Inne związane z tym przyczyny obejmują: zaburzenia funkcji pęcherza, zaparcia, problemy z trzymaniem stolca oraz nieprawidłowości w oddawaniu moczu – np. zbyt częste oddawanie moczu lub zbyt rzadkie.

Wreszcie, warto zauważyć, że skłonność do zapalenia pęcherza może być dziedziczna i występować w rodzinach. Osłabienie układu odpornościowego również sprzyja pojawianiu się tego typu dolegliwości. Czasami, wcześniejsze przebycie zapalenia dróg moczowych może spowodować nawrót schorzenia.

Objawy zapalenia pęcherza u dziewczynki

Obecność nieprzyjemnego zapachu podczas oddawania moczu i zmieniony kolor moczu, mogą wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego. Inne znamienne objawy to częste oddawanie moczu w ciągu dnia (częstomocz), ból brzucha i pieczenie podczas oddawania moczu (mikcji). W niektórych, szczególnie cięższych przypadkach, może wystąpić krew w moczu.

U niemowląt, objawy zapalenia pęcherza mogą obejmować nie tylko powyższe objawy, ale również gorączkę, rozdrażnienie, płaczliwość, wymioty, brak apetytu. Zapalenie pęcherza i związany z nim stan zapalny mogą także wpływać na tendencję do moczenia się w nocy.

Diagnostyka i leczenie zapalenia pęcherza u dziewczynek

Podejrzenie zapalenia pęcherza u dziewczynki powinno skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego, a w niektórych sytuacjach może być konieczna konsultacja z urologiem dziecięcym.

Lekarz podejrzewający zapalenie pęcherza zleci badania moczu – ogólne oraz posiew. Mocz powinien zostać pobrany do jałowego pojemnika dostępnego m.in. w aptece, najchętniej pod koniec mikcji na bieżąco, i szybko dostarczony do laboratorium.

Lekarz może również zlecić przeprowadzenie badania krwi, a w niektórych sytuacjach USG jamy brzucha, zwłaszcza jeśli podejrzewa, że przyczyną zapalenia pęcherza u dziewczynki mogą być wady wrodzone układu moczowego.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego zazwyczaj polega na antybiotykoterapii, jako że najczęstszym powodem infekcji są bakterie, a antybiotyki powodują ich eliminację i pomagają zmniejszyć ryzyko nawrotu infekcji. Mniejsze dzieci, będące jeszcze niemowlętami, wymagają najczęściej leczenia w szpitalu, gdzie antybiotyk podany jest dożylnie. Szybciej podjęta terapia może zapobiec rozwojowi infekcji i przyspieszyć powrót do zdrowia.