Proste przepisy na nalewkę z jarzębiny

Uroki jarzębiny i jej owoców

Jarzębina, nazywana również jarząbem, jest gatunkiem rośliny, który często spotykany jest na terenie całej Polski. Co ciekawe, owoce jarzębiny można zbierać od końca sierpnia aż do zimy, kiedy to w pełni dojrzewają i nabierają intensywnego, czerwonego koloru. Owoce te charakteryzują się specyficznym, gorzko-kwaśnym smakiem i zdecydowanie nie są przeznaczone do konsumpcji w surowej formie. Wynika to z faktu, że zawierają one niebezpieczny dla zdrowia składnik – kwas parasorbowy, który może prowadzić do poważnych zaburzeń trawiennych.

Na pytanie jak można zneutralizować potencjalnie szkodliwy składnik, odpowiedź jest zaskakująco prosta. Spożywać owoce jarzębiny można dopiero po ich odpowiednim przemrożeniu lub blanszowaniu, czyli zanurzeniu na chwilę we wrzątku. Dopiero taka obróbka termiczna sprawia, że owoce tracą swoje trujące właściwości oraz gorzki smak, stając się bezpieczne do spożycia. Wcześniej można je wysuszyć, najlepiej w temperaturze 40 st. C, rozłożone cienką warstwą.

Zdrowotne korzyści owoców jarzębiny

Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromnie zdrowe są owoce jarzębiny. Te niewielkie, czerwone owoce są prawdziwą skarbnicą witamin – zawierają witaminę C, która jest niezwykle cenna dla naszego układu odpornościowego, oraz witaminę P, ułatwiającą jej przyswajanie. Oprócz tego, owoce jarzębiny są bogatym źródłem prowitamin A, witaminy E, K i B3. Zawierają również cukier sorbozę, garbniki i pektyny, które są korzystne dla pracy układu pokarmowego.

Z punktu widzenia zdrowotnego, nalewki z jarzębiny mają niebagatelne korzyści dla organizmu. Przede wszystkim mają zbawienny wpływ na pracę układu pokarmowego, są stosowane przy biegunkach, nieżytach jelit czy chorobach pęcherzyka żółciowego. Ma również niewielkie działanie moczopędne, dzięki czemu zapobiega infekcjom dróg moczowych. Korzystnie działa także w przypadku stanów zapalnych żył kończyn dolnych oraz hemoroidów. Nalewkę z jarzębiny ceni się także za pozytywne działanie na pracę serca. Nic dziwnego, że tak wiele osób, korzysta z tradycyjnych receptur na jej przygotowanie.

Domowa nalewka z jarzębiny – sprawdzone przepisy

Podstawowe składniki, które będziesz potrzebował to oczywiście owoce jarzębiny, spirytus lub wódka oraz cukier. Aromatowe właściwości nalewki z jarzębiny można dodatkowo wzbogacić za pomocą owoców takich jak rodzynki czy daktyle.

Nalewka z jarzębiny na spirytusie

Zanim zaczniesz, upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria – szklany słoik lub gąsiorek, bibułę do filtrowania oraz butelki do przechowywania gotowej nalewki. Do przygotowania nalewki z jarzębiny potrzebować będziesz następujących składników: 5 szklanek owoców jarzębiny, 4 szklanki spirytusu, 3 szklanki wody, 1 szklankę cukru.

Nalewka z jarzębiny na wódce

Jeśli preferujesz łagodniejszy smak, warto zdecydować się na nalewkę z jarzębiny na bazie wódki. Do jej przygotowania przygotuj 1 kg jarzębiny, 1 l wódki i 300 g cukru.

Nalewka z jarzębiny z miodem

Jeśli jesteś zwolennikiem słodkich trunków, z pewnością przypadnie Ci do gustu nalewka z jarzębiny z dodatkiem miodu. Będziesz potrzebować: 500 g owoców jarzębiny, 0,5 litra spirytusu, 1 litr wody oraz 2 szklanki miodu wielokwiatowego.