Kiedy zobaczysz, że Twoje włosy nabyły zielonego odcienia, nie ulegaj panice. Zielone włosy mogą być rezultatem niefortunnego farbowania czy wpływem chemikaliów po kąpieli w basenie. Szczęśliwie, istnieje sporo sprawdzonych metod na zapobiegnięcie i redukcję zielonego zabarwienia. Poniżej zaprezentujemy kilka takich porad.
Przyczyny zielonego odcienia włosów
Włosy, które nabierają zielonego odcienia, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, zaskakują swoją barwą. Coraz więcej osób świadomie wybiera tak ekstrawagancki kolor, ale zdarza się, że zieloność jest efektem nieudanego farbowania. Zazwyczaj objawia się to po samodzielnym rozjaśnianiu włosów lub ich drastycznym przyciemnianiu.
Włosy zielone po rozjaśnianiu
Podczas procesu rozjaśniania widoczne staje się wyzwanie z pozbyciem się żółtego pigmentu, co prowadzi do żółtego odcienia włosów. Jeżeli na takie włosy nałożymy farbę o chłodnym odcieniu, efektem może być zielony odcień. Doszczętnie niepożądane zjawisko może wystąpić również po użyciu niebieskiego szamponu, który intensyfikuje chłodne tony.
Włosy zielone po przyciemnianiu
Podczas przyciemniania włosów chłodne tony stają się bardziej widoczne. Dlatego, jeżeli pragniesz przyjemnie mrocznego koloru, zaczynaj od przyciemniania włosów o 2-3 tony. Jeżeli zamierzasz zmienić odcień z blond na brąz lub karminowy, robić to można jedynie stopniowo.
Włosy zielone po aplikacji henny
Stosując hennę na wcześniej rozjaśnione włosy możemy spodziewać się niechcianego zielonego efektu. Zachodzi tu analogiczna reakcja jak w procesie rozjaśniania włosów. Włosy po takim zabiegu zawierają duże ilości żółtego pigmentu, henna natomiast zawiera barwnik indygo, który przekłada się na niebieski odcień. Połączenie tych dwóch barwników na włosach tworzy niechciany zielonkawy odcień.
Zielone włosy po kąpieli w basenie
Zabieganie w basenie, mimo że jest korzystne dla kondycji, z pewnością nie jest dla korzyści włosów. Efektem może być zielony odcień włosów, wynikającym z reakcji chemicznej między barwnikiem w włosach a zawartym w wodzie chlorem, miedzią i środkami glonobójczymi. Na to wszystko szczególnie narażone są blondynki — warto zatem zakładać czepek lub wybierać baseny, które nie dodają do wody chloru.
Zapobieganie i eliminowanie zielonego odcienia
Istnieje kilka sprawdzonych metod, które skutecznie pomagają zneutralizować zielonawą poświatę na włosach.
Różowa płukanka do walki z zielonych pasemkami
Różowa płukanka do włosów dostępna jest w każdej aptece i drogerii. Ten produkt efektywnie usuwa zielone refleksy na włosach rozjaśnionych, blond i siwych. Włosy po jej użyciu stają się odżywione i nabierają wyrazistego i zdrowego wyglądu. Płukanka jest łatwa w użyciu, wystarczy ją tylko połączyć z wodą i wypłukać włosy.
Fioletowa płukanka
Fioletowa płukanka, nazywana również srebrną (nazwa zależy od producenta), jest skuteczna w walce z zielonym odcieniem włosów. Zawarte w niej barwniki skutecznie redukują zielony odcień, przywracając włosom naturalny kolor.
Alternatywnie, można użyć fioletowego szamponu, który nadaje włosom chłodny odcień i redukuje zmętnienie na świeżo położonej farbie. Należy go stosować raz lub dwa razy w tygodniu.
Koncentrat pomidorowy na zielone włosy
Pod względem naturalnych metod, na wielkie uznanie zasługuje koncentrat pomidorowy. Produkt ten należy nałożyć na każde pasmo i przeczesać je grzebieniem. Następnie wszyscy musimy związać włosy, nakładamy na nie folię i okrywamy je ręcznikiem. Koncentrat pomidorowy pozostawiamy na głowie na minimum godzinę. Po tym czasie dobrze jest umyć włosy. Ponieważ jest to produkt naturalny, nie przenika on tak głęboko w strukturę włosów, jak farba, dlatego prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć ten zabieg.