Objawy i metody leczenia endometriozy

 

Endometrioza to stan chorobowy, który stanowi wyzwanie dla medycyny współczesnej. Jego etiologia nie jest do końca zrozumiała, ale wiadomo, że to schorzenie ginekologiczne wpływa na coraz większy procent kobiet w wieku rozrodczym – wyniki badań wskazują na 6-15%. Istnieje szereg hipotez łączących występowanie endometriozy z czynnikami hormonalnymi, genetycznymi, immunologicznymi i środowiskowymi. W tym artykule przeanalizujemy symptomy endometriozy oraz możliwości leczenia.

Natura Choroby: Jakie zmiany wywołuje endometrioza

Endometrioza manifestuje się przez lokalizację komórek błony śluzowej macicy (tkanki endometrialnej) poza tym narządem. Może to prowadzić do stanów zapalnych, które są wynikiem procesu formowania się blizn oraz zrostów. Do objawów tej choroby zalicza się silne dolegliwości bólowe.

We współczesnej medycynie wyróżnia się trzy podstawowe typy endometriozy – otrzewną, jajnikową i głęboko naciekającą. Lokalizacja zmian chorobowych jest zależna od rodzaju endometriozy i może obejmować jajniki, przegrodę odbytniczo-pochwową, przeponę, jelito grube, otrzewną, opłucną i osierdzie, pęcherz moczowy, płuca oraz pępek i bliznę po operacjach brzusznych, jak na przykład po cesarskim cięciu.

Do poważnych konsekwencji choroby, przede wszystkim dla kobiet w wieku rozrodczym, może należeć problem z zajściem w ciążę. Mechanizm jest skomplikowany – proces zapalny wpływa na jakość komórek jajowych, a jednocześnie obniża zdolność plemników do zapłodnienia. Z tego powodu, kobiety borykające się z problemem niepłodności powinny przeprowadzić diagnostykę pod kątem endometriozy.

Objawy Endometriozy: Jak rozpoznać chorobę przed diagnozą

Rozpoznanie endometriozy na podstawie symptomów jest trudne ze względu na ich niejednoznaczność. Wskazuje na to fakt, że kobiety cierpiące na silny ból w czasie menstruacji mogą być zdrowe, podczas gdy inne, które nie skarżą się na ból, mogą być dotknięte zaawansowaną postacią choroby. W rezultacie, endometrioza jest często diagnozowana przypadkowo, na przykład podczas operacji leczenia innych schorzeń. Potwierdza to potrzebę dokładnej obserwacji swojego organizmu i szybkiego zgłaszania się do specjalisty, gdy zauważymy niepokojące objawy.

Ogólne symptomy endometriozy to:

  • silne dolegliwości bólowe – zarówno w okolicach jamy brzusznej, jak i kręgosłupa;
  • bolesne i obfite miesiączki;
  • problemy z zaparciami, (np. na przemiennie z biegunką);
  • kłopoty z oddawaniem moczu
  • krwioplucia lub duszności (w skrajnych przypadkach);
  • czasem pojawia się krwawienie z odbytu i dróg moczowych;
  • dyskomfort w trakcie współżycia;
  • obecność zmian np. torbieli w obrębie układu rozrodczego.

Leczenie Endometriozy

Aktualnie na rynku nie istnieją leki skutecznie eliminujące endometriozę. Strategie terapeutyczne skupiają się na łagodzeniu dolegliwości i objawów choroby. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się usunięcie ognisk zapalnych przez interwencję chirurgiczną.

Podstawą terapii jest farmakoterapia. W tym celu stosowane są dwuskładnikowe preparaty antykoncepcyjne, które hamują działanie jajników i tym samym, redukują objawy choroby. Często zalecane są także leki blokujące syntezę estrogenów.

Równie istotny w kontekście walki z endometriozą jest zachowanie odpowiedniego reżimu diety. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3 oraz suplementację składnikami takimi jak witaminy.

Do procedur diagnostycznych, które mogą potwierdzić obecność endometriozy, należą m.in. laparoskopia i rezonans magnetyczny. Lekarze często zlecają też badania ultrasonograficzne (USG). Potwierdzenie diagnozy możliwe jest również podczas rutynowych badań ginekologicznych.