Sanah: Cudowne dziecko polskiej muzyki indie i popu alternatywnego

Zuzanna Irena Jurczak, znana szerzej pod pseudonim sanah, to młoda, lecz pełna pasji i zdolności warszawianka urodzona w roku 1997. Artystka jest pewnym fenomenem na polskiej scenie muzycznej, będąc nie tylko autorką tekstów i piosenkarką, ale też skrzypaczką i kompozytorką. Jej muzyka to przede wszystkim indie i alternatywny pop.

Rewolucyjne początki i impet kariery sanah

Początki kariery Zuzanny są zaskakująco bujne i napędzane potężnym artystycznym impetem. Pomimo młodego wieku zdobyła wykształcenie magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności pokazywała na brytyjskim i polskim talent show „Got talent”, uczestniczyła w Festiwalu Piosenki Anny German oraz Festiwalu Piosenki Dziecięcej.

Przełom przyszedł w roku 2019, kiedy to naładowana artystycznym potencjałem sanah nagrała serię utworów które odniosły ogromny sukces, takie jak „Rich Love”, „Idź” i zaskakujący „Szampan”. Wydany w roku 2020 album Królowa dram zyskał nie tylko wielu fanów, ale także platynową płytę (czterokrotnie!). Sukces nie pozostał niezauważony a sanah wzięła się zdwojonym zapałem za prace nad kolejnym krążkiem.

Rok 2021, czyli debiut „Irenki”

Zaledwie po roku od premiery „Królowej dram”, sanah powróciła z nowym albumem zatytułowanym „Irenka”. Jej drugie dzieło, promowane hitami takimi jak „Etc”, „Ten Stan” i „Kolońska i szlugi”, otworzyło przed sanah drzwi do jeszcze szerszej kariery, zarówno w kraju, jak i za granicą. Płyta, w krótkim czasie po wydaniu, zyskała status diamentowego albumu, a empik ogłosił ją najchętniej kupowanym albumem. sanah została również nagrodzona tytułem najlepszego debiutu roku na festiwalu Polsatu 2021 roku.

Irenka: Diament polskiego popu

Album „Irenka” to prawdziwe arcydzieło, sprawiające że sanah wyraźnie wykracza poza ramy polskiej sceny muzycznej. Płyta zawiera dwadzieścia siedem utworów, które zabierają słuchacza na muzyczną podróż przez różnorodny krajobraz uczuć i emocji. Wybrzmi tu melancholijną tęsknotę, złość, poczucie pogodzenia się z nieuniknionym rozstaniem, czy nawet walkę o marzenia.

Wśród utworów na płycie znajdują się takie przeboje jak „Szampan”, „No co ty”, „Ten Stan” czy „Kolońska i szlugi”. Piosenka „Kolońska i szlugi” w chwile po opublikowaniu na YouTube osiągnęła liczby przekraczające 23 miliony wyświetleń. Album, oprócz mocy przekazu, charakteryzuje także wyjątkowa okładka z nieretuszowanym zdjęciem sanah, zaprojektowana w duchu naturalności, która jest kluczowym elementem jej wizerunku scenicznego.

Sanah potwierdza skuteczność swojej metody

Sanah nie ogranicza się jednak wyłącznie do sfery muzycznej. Wystąpiła w reklamie popularnego producenta soków Tymbark, do której nagrała nową wersję kultowego utworu Skaldów „Wszystko mi mówi”. Poza tym, sanah przyciąga też uwagę na polu social media – na Instagramie ma ponad pół miliona obserwatorów, na TikToku profil polubiło już milion osób, a na YouTube słucha jej milion subskrybentów. Liczby robią wrażenie i świadczą o skali sukcesu artystki.

Wychodząc poza konwencje i stawiając na autentyczność, sanah zdobyła uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. Jej twórczość to prawdziwy fenomen polskiego popu alternatywnego i dowód na to, jak ważnym składnikiem kultury masowej jest muzyka. Przyszłość tej młodej artystki zapowiada się bardziej niż obiecująco.