Masz oko do wykrywania błędów? Zostań testerem manualnym!

Interesuje Cię świat IT, ale chciałbyś robić coś innego niż pisanie linijek kodu? Jeśli masz oko do szczegółów, lubisz analizować i chcesz rozpocząć karierę w branży informatycznej, testowanie manualne będzie idealnym pierwszym krokiem. Dowiedz się, kim jest tester manualny, jakie są jego zadania i dlaczego to zawód z przyszłością!

Kim jest tester manualny i na czym polega jego praca?

Współczesny świat opiera się na technologii – aplikacje mobilne, serwisy internetowe, systemy bankowe czy oprogramowanie medyczne towarzyszą nam na każdym kroku. Jednak zanim trafią one do użytkowników, muszą zostać dokładnie przetestowane. I tutaj na scenę wkracza tester manualny – specjalista odpowiedzialny za jakość oprogramowania i wykrywanie błędów, zanim produkt trafi na rynek.

Praca testera manualnego polega przede wszystkim na ręcznym sprawdzaniu aplikacji zgodnie z wyznaczonymi scenariuszami testowymi lub samodzielne poszukiwanie błędów i nieprawidłowości. Tester ma za zadanie „przeklikać się” przez oprogramowanie, przeanalizować je z perspektywy użytkownika końcowego i zgłosić wszelkie znalezione nieprawidłowości jak np. niedziałające przyciski czy zbyt długie ładowanie strony. Taka weryfikacja umożliwia zbadanie funkcjonalności i poprawności działania systemu. 

Jak zacząć karierę testera manualnego?

Dobrym sposobem na uzyskanie niezbędnych w zawodzie testera umiejętności oraz kwalifikacji, będą studia podyplomowe online oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Kierunek tester manualny został stworzony z myślą o osobach, które nie miały wcześniejszego doświadczenia w tej branży, ale chciałyby postawić swoje pierwsze kroki w sektorze IT. 

Podczas kształcenia uczestnicy zdobywają gruntowną wiedzę o cyklu życia oprogramowania oraz jego kluczowych aspektach związanych z planowaniem, przygotowaniem i przeprowadzaniem testów. Poznają różne metodyki testowania, sposoby wykrywania błędów oraz potrafią weryfikować kod napisany przez programistów – oceniać, czy stworzone funkcjonalności działają zgodnie z oczekiwaniami. Uczą się także, jak zarządzać testami i jak czytać dokumentację testową, aby efektywnie wspierać proces wytwarzania oprogramowania.

Na testera manualnego czeka wiele wyzwań zawodowych. Na świecie codziennie powstają setki aplikacji, systemów i oprogramowania, które wymagają starannego przetestowania przed oddaniem ich w ręce użytkowników.

Perspektywy zawodowe – co dalej po testowaniu manualnym?

Rozpoczęcie pracy jako tester manualny to świetny start w branży IT i szansa na zdobywanie kolejnych szczytów technologicznych. Będąc testerem, możesz skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności w kierunku konkretnych specjalizacji. Jedną z opcji jest wyspecjalizowanie się w testowaniu manualnym i zostanie ekspertem z dziedziny testów eksploracyjnych, użyteczności, dostępności czy wydajnościowych. 

Gdy będziesz już doświadczonym testerem manualnym, możliwą ścieżką jest przejście do tzw. testów automatycznych. W tej roli pracuje się nad pisaniem skryptów, które automatycznie sprawdzają działanie aplikacji, co pozwala na szybsze i dokładniejsze wykrywanie błędów. Zazwyczaj wymaga to dodatkowej nauki np. języków programowania czy frameworków testowych.

Jeśli jednak widzisz się w roli programisty i chciałbyś skierować swoją karierę w świat developerski, łatwiej będzie Ci na niego awansować gdy nabierzesz już trochę doświadczenia z testami automatycznymi i dobrze opanujesz przynajmniej jeden język programowania. To bardzo dobrze opłacany zawód, dlatego warto rozważyć rozwój w tym kierunku.

Interesują Cię inne kierunki z dziedziny IT? Sprawdź ofertę studiów informatycznych online dostępnych w WSKZ.

Tagged