Lecznicze właściwości i zastosowanie miodu nawłociowego

Miód nawłociowy cieszy się uznaniem na kulinarnym rynku dzięki swoim przymiotom kuracyjnym. Dysponuje on między innymi działaniem bakteriobójczym, przeciwskurczowym oraz moczopędnym. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak jest on produkowany i jaki ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Czy są jakieś przeciwwskazania do jego spożycia? Przeczytajcie artykuł, a dowiedzcie się więcej na ten temat.

Jak powstaje miód nawłociowy?

Miód nawłociowy jest wytwarzany z kwiatów nawłoci. Często nazywanej też złotą dziewicą lub mimozą. Kwitnie ona pod koniec lata oraz przez całą jesień, udekorowana jaskrawożółtymi kwiatami. Ulubienica pszczelarzy i zielarzy, często mylnie uznawana za chwast z uwagi na swą niezwykłą ekspansywność.

Miód nawłociowy — właściwości

Kwiaty nawłoci, służące do produkcji miodu nawłociowego, obfitują w garbniki, kwasy organiczne oraz flawonoidy takie jak kwercetyna i rutyna. Kwercetyna to substancja, która hamuje krwawienia i wzmacnia naczynia włosowatych. Rutyna zaś jest składnikiem, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwkrzepliwe, a jednocześnie obniża ciśnienie. Dopełnieniem są saponiny, które wykazują działanie przeciwbakteryjne.

Miód nawłociowy jest doskonałym źródłem witamin i substancji bakteriobójczych, dlatego nazywany jest naturalnym antybiotykiem.

Miód nawłociowy — zastosowania

Miód nawłociowy na układ moczowy

Znajdujące się w miodzie nawłociowym antocyjany i flawonoidy mają właściwości moczopędne, które wspomagają funkcjonowanie nerek oraz układu moczowego. Miód nawłociowy pomaga także w walce z przypadłościami takimi jak zapalenie pęcherza czy kamica nerkowa.

Miód nawłociowy na przeziębienie i grypę

Miód nawłociowy posiada największą aktywność antybiotyczną wśród innych miodów. Wykazuje właściwości napotne, dzięki czemu doskonale sprawdza się podczas przeziębienia i grypy. Pomaga również w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i wpływa na wzmocnienie odporności organizmu. Jest z tego względu zalecany jako środek profilaktyczny, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Miód nawłociowy na skórę

Działanie bakteriobójcze miodu nawłociowego oraz jego zdolność do łagodzenia stanów zapalnych sprawia, że stosowany jest on jako środek do oczyszczania skóry i poprawy jej kondycji. Maski na twarz z miodu nawłociowego odżywiają cerę, pomagają w eliminacji wyprysków, łagodzą podrażnienia i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Miód nawłociowy na układ krwionośny

Obecność kwercetyny i rutyny wpływa na zdrowie naczyń krwionośnych – miód nawłociowy wzmacnia je, obniża ciśnienie krwi i wpływa na poprawę krążenia.

Miód nawłociowy na stawy

Dzięki zawartości garbników oraz seskwiterpenu, miód nawłociowy skutecznie łagodzi stany zapalne. Miodem nawłociowym można również posmarować bolący staw, omotać go bandażem i pozostawić na kilka godzin. Stosowany regularnie przez kilka dni przynosi ulgę. Warto dodać, że miód nawłociowy przeciwdziała utracie gęstości kości oraz zwyrodnieniom kości i chrząstek.

Culinary and Cosmetic Uses

Miód nawłociowy jest często używany w kuchni, jako dodatek do różnych posiłków, i deserów. Może być również dodawany do herbaty lub kawy zamiast cukru, może też być spożywany samodzielnie. Jego smak jest dość słodki z delikatną nutą kwaskową. Jest też pewna gorycz, która wynika z nektaru nawłoci, będącego podstawą w procesie wytwarzania tego miodu.

Jest również stosowany w kosmetyce jako składnik maseczek, odżywek do włosów, peelingów do ciała i pomadek do ust. Może być także dodawany do leczniczych kąpieli – były one już znane w starożytności. Jemu zawdzięczają swoje właściwości uspokajające i relaksujące. Wystarczy dodać 300 g miodu do wody o temperaturze 38°C, a kąpiel powinna trwać około 20 minut. Ten zabieg rozluźnia mięśnie, odżywia i regeneruje skórę.

Miód nawłociowy – przeciwwskazania

Niemowlętom nie powinno się podawać miodu nawłociowego, gdyż jako produkt naturalny może niosą z sobą ryzyko zakażenia bakteriami i/lub ich metabolitami (np. toksyną botulinową). Jego spożycie jest także odradzane podczas ciąży, chociaż miód nawłociowy może pomóc na poranne nudności i mdłości.

Miodu nawłociowego powinni także unikać alergicy. Z uwagi na dużą ilość cukru, spożywanie go w nadmiarze i bez zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, może przyczynić się do rozwoju próchnicy.

To samo dotyczy osobom chorującym na cukrzycę, osób otyłych oraz dbających o linię, gdyż miód nawłociowy jest kaloryczny (około 40 kcal w każdej łyżeczce).

Miód nawłociowy – jak stosować?

Aby spożycie miodu nawłociowego mogło przynieść korzyści, dawkowanie musi być regularne. Dzienna dawka powinna wynosić pomiędzy 20 a 40 g. Najwięcej cennych właściwości uzyskamy pijąc roztwór miodu nawłociowego z wodą, gdyż substancje organiczne zawarte w miodzie, rozpuszczone w wodzie, są lepiej przyswajalne.

Miód nawłociowy – cena

Miód nawłociowy jest dość kosztowny z uwagi na trudności w jego pozyskiwaniu. Cena za litrowy słoik może oscylować około 40 zł.

Miód nawłociowy – gdzie kupić?

Miód nawłociowy można nabyć w sklepach z ekologiczną żywnością bądź przez internet. Ważne jest, aby pochodził ze sprawdzonych źródeł, najlepszy będzie bez wątpienia zakupiony bezpośrednio od pszczelarza.