Endometrioza stanowi poważne wyzwanie medyczne. Jest obecna u od 6 do 15% kobiet na świecie, szczególnie tych w okresie rozrodczym. Chociaż znane są jej objawy, przyczyny są do tej pory nieznane. Interesujące jest również to, że można ją skutecznie leczyć, jeśli jest wykryta na wczesnym etapie, co pozytywnie wpływa na perspektywy pacjentek planujących ciążę.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to choroba ginekologiczna, w której endometrium, czyli błona śluzowa macicy, zaczyna rosnąć poza macicą. W rezultacie tworzą się guzki, torbiele i zrosty. Choroba ta przybiera różne formy: endometrioza otrzewnowa, jajnikowa czy głęboko naciekająca są to tylko niektóre z nich.
Choć dominującą grupą chorującą na endometriozę są kobiety w wieku rozrodczym, zdarza się, że dotyka również młodsze dziewczęta oraz kobiety po menopauzie. Nadal badana jest przyczyna tej choroby, ale jedna z ciekawszych teorii sugeruje, że może mieć ona związek z zaburzeniami układu immunologicznego.
Typowe objawy endometriozy
Endometrioza ma wiele różnych objawów, ale najbardziej typowe to bardzo bolesne miesiączki – często tak bolesne, że mogą zakłócić codzienne funkcjonowanie, ból podczas stosunku, ból podczas oddawania moczu lub stolca, a także problemy z płodnością.
Inne mniejsze, lecz równie uciążliwe objawy to nagłe zmiany nastrojów, problemy ze snem, a nawet przejściowa utrata menstruacji. Objawy bólowe mogą również lokalizować się w dolnej części miednicy, okolicy krzyżowej, jamie brzusznej czy w pęcherzu moczowym, zwłaszcza na początku okresu. Niektóre kobiety zgłaszają także takie dolegliwości jak wymioty, biegunka, silne wzdęcia, wyjątkowe osłabienie, nadmierne pocenie, uczucie parcia na mocz oraz bóle pachwinowe.
Diagnoza endometriozy
Choć wiele stosowanych metod diagnostycznych może pomóc w wykryciu endometriozy, najbardziej skuteczne są badanie ginekologiczne i USG transwaginalne. Jeśli chodzi już o potwierdzenie endometriozy na podstawie tych badań to zdecydowanie najbardziej niepokojącym objawem są charakterystyczne torbiele na jajnikach, które są wypełnione endometrium. Jeśli endometrium jest rozpostarte w ciele pacjentki, wtedy poziom markera nowotworowego CA-125 w próbce krwi pacjenta może być podwyższony. Ostateczna diagnoza jest stawiana na podstawie badania laparoskopowego.
Leczenie endometriozy
Chociaż endometrioza jest nieuleczalna, jej skutki można łagodzić. Leczenie polega na zahamowaniu rozwoju choroby i złagodzeniu bólu. W każdym przypadku ważne jest skonsultowanie planu leczenia z doświadczonym lekarzem ginekologiem.