Kremowa zupa z dyni. Przepis na rozgrzewający posiłek

Z nadejściem jesieni rozpoczyna się sezon dyniowy. To niezwykle zdrowe warzywo posiada ogromne możliwości kulinarne. Dynia świetnie sprawdza się zarówno w potrawach słodkich, jak i tych o charakterze wytrawnym. Na jej bazie można przygotować zupy, placki, dania makaronowe, ciasta, a także różnego rodzaju przekąski i przetwory. Istnieje mnóstwo kulinarnych pomysłów na wykorzystanie dyni dostępnych w internecie. Dzisiaj przedstawimy przepis na rozgrzewający krem z dyni, który stanowi idealne danie po jesiennym spacerze.

Wartości odżywcze dyni

Mięso dyni jest prawdziwym skarbnicą witamin z grupy B (B1, B3, B6), witamin C, A i E. Nie brakuje w nim również minerałów, wśród których znaleźć można cynk, wapń, magnez, potas czy selen. W skład dyni wchodzą również duże ilości białka i błonnika pokarmowego, a także niewielkie ilości węglowodanów.

Pestki dyni, zaliczane do tzw. superfoods, są prawdziwym skarbem cynku – 1 kg pestek zawiera aż 200 mg tego cennego pierwiastka. Pestki dyni są również bogate w fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na organizm.

Dynie, które dojrzały i są mocno pomarańczowe, mają najwięcej korzystnych właściwości zdrowotnych. Zawierają najwięcej witamin B1, B3 i antyoksydacyjnego karotenu.

Rodzaje dyni

W polskich sklepach najpopularniejsze są następujące rodzaje dyń:

  • Dynia zwyczajna cucarbita pepo, która idealnie nadaje się na przetwory, sosy i zupy. Jest to dynia o najmniej słodkim smaku, dlatego nie poleca się jej do wypieków słodkich.
  • Dynia makaronowa, z której można przygotować warzywne spaghetti, sos dyniowy czy placki z patelni. Nie poleca się stosować jej do zup i deserów, które wykorzystują inny rodzaj intense.
  • Dynia Hokkaido – królowa kuchni, która sprawdzi się w kremowych zupach, puree, ale także jako dodatek do dania podanego na parze. Nada się również do ciast i innych słodkich wypieków.
  • Dynia piżmowa – doskonałe uzupełnienie zupy, zapiekanki czy gulaszu. Sprawdzi się również w przetworach, puree czy wypiekach ciast. Jest także polecana do pieczywa, w tym chleba i bułek.
  • Dynia Muscat de Provance – znakomity wybór na przetwory, puree czy słodkie zupy. Doskonale sprawdzi się również do przygotowania gnocchi.

Przepis na rozgrzewający krem z dyni

Chcielibyśmy zaprezentować przepis na aromatyczny krem z dyni, który jest wzbogacony o ziemniaki i pomidora. Przyprawy jak imbir, kurkuma czy czosnek dodają mu niezwykłej intensywności i sprawiają, że potrawa doskonale rozgrzewa. Jest to danie idealne dla dzieci, ze względu na mnóstwo nieskrywanych witamin.

Składniki:

500g obranej dyni, 250g ziemniaków, 1 duży pomidor, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, świeżego startego imbiru (można zastąpić suszonym imbirem w proszku), świeżej lub suszonej kurkumy, 1 i 1/2 szklanki bulionu mięsnego lub warzywnego, kubek mleka (może być roślinne), 2 łyżki masła lub oliwy (można użyć zarówno masło jak i oliwa – pół na pół).

Przygotowanie dania:

Dynię umyć, oczyścić z pestek i pokroić na kostkę, ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w większą kostkę. Pomidora sparzamy, obieramy ze skórki i kroimy na ćwiartki. Usuwamy szypułki oraz nasiona i kroimy w kostkę. Na patelni podsmażamy cebulę aż stanie się szklista. Dodajemy 2 ząbki czosnku pokrojone w plasterki. Do tego dorzucamy pokrojone wcześniej dynię i ziemniaki oraz przyprawy. Smażymy około 5 minut mieszając co jakiś czas. Na koniec dodajemy do zupy gorący bulion i gotujemy 10 minut. Następnie dodajemy pomidora i gotujemy jeszcze przez kolejne 5 minut aż warzywa zmiękną. Na koniec mieszamy wszystko z mleko w blenderze.