Jeden z najbardziej rozpoznawalnych antybohaterów Marvela, obdarzony sarkastycznym poczuciem humoru i zmagający się z problemami psychicznymi. Oto Deadpool. Pojawia się zarówno w komiksach, jak i w filmach. Czym ekranizacje różnią się od oryginału?
Czarny humor, duża dawka brutalności, absurdalne historie oraz… metafizyka. Oto cechy charakterystyczne komiksowych historii Marvela o Deadpoolu, antybohaterze obdarzonym nadludzkimi mocami i sarkastycznym podejściem do życia, a jednocześnie zmagającym się z problemami psychicznymi. Wystąpił on także w filmach o X-Men i doczekał się kilku ekranizacji własnych przygód. Jak przedstawiają się różnice między ekranizacjami a oryginałami, które dostępne są tutaj: komiksy Deadpool? Sprawdźmy!
Deadpool – kim jest?
Antybohater ten stworzony został przez Roba Liefelda i Fabiana Niciezę. Na kartach komiksowych zadebiutował w 1991 roku. Od tamtej pory pojawił się w licznych samodzielnych historiach, jak też opowieściach o innych bohaterach uniwersum Marvela, zwłaszcza X-Menach.
Deadpool naprawdę nazywa się Wade Wilson. O jego przeszłości wiadomo niewiele, bowiem ma sprzeczne wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Przeżył jednak wiele toksycznych relacji, co mocno na niego wpłynęło. Jest byłym komandosem i najemnikiem. Po tym, jak zdiagnozowano u niego poważną chorobę nowotworową, zdecydował się poddać terapii genetycznej, która obdarzyła go nadludzkimi mocami… ale negatywnie podziałała na jego wygląd i psychikę. Od tej pory Wade jako Deadpool zaczął przeżywać szalone przygody.
Deadpool nie jest ani typowym bohaterem, ani złoczyńcą, jego poczynania z moralnego punktu widzenia nie są jednoznacznie złe ani jednoznacznie dobre. Wykazuje się znacznym okrucieństwem, ale też poczuciem naprawdę czarnego humoru, przez co jest postacią mocno komediową. Co ciekawe, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest komiksowym antybohaterem, przez co często łamie czwartą ścianę. Lubi przerywać akcję, zwracać się bezpośrednio do czytelników oraz żartować z siebie samego i innych bohaterów.
Deadpool w komiksach i filmach – różnice
Wśród fanów filmy Marvela o Deadpoolu cieszą się opinią wiernych ekranizacji. Nie zmienia to faktu, że między nimi a komiksowymi oryginałami występują widoczne różnice.
Największa dotyczy tonu, w jakim opowiadane są historie. Komiksy o Deadpoolu cechują się wyjątkowo brutalną i często absurdalną przemocą, zestawioną z nader sarkastycznym poczuciem humoru. Zarazem są mroczne. Filmy również są brutalne, ale ze względu na ograniczenia ratingowe, mniej niż komiksy. Podobny jest za to typ humoru, przy czym w literackich oryginałach Deadpool bardziej bezpośrednio łamie czwartą ścianę i częściej nawiązuje do metafizyki.
Nie tylko przemoc została złagodzona w adaptacjach. Podobnie rzecz się ma z wątkami dotyczącymi choroby psychicznej głównego bohatera czy toksycznych relacji. W filmach zostały one uproszczone lub pominięte. Sam Deadpool jest też nieco mniej brutalny i wulgarny.
Jak zwykle w przypadku ekranizacji komiksów, w filmach o Deadpoolu Marvel zastosował skróty i uproszczenia. Ich fabuła skoncentrowana jest na akcji i humorze, podczas gdy w komiksowych oryginałach pojawiają się liczne wątki polityczne, społeczne czy filozoficzne. Filmowy antybohater jest mocniej skoncentrowany na komediowych sytuacjach czy humorystycznych interakcjach, podczas gdy na kartach komiksów jest postacią bardziej złożoną, zaś jego relacje z innymi bohaterami Marvela okazują się bardziej wyrafinowane.
Mimo tych różnic, ekranizacje przygód Deadpoola zawierają w sobie wiele z tego, co w komiksach najlepsze, dzięki czemu stanowią świetną rozrywkę dla fantów tej postaci.