Kolorowe tatuaże: Wady, zalety i zasady pielęgnacji

W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy boom na tatuaże. To, co jeszcze dekadę temu wywoływało mieszane uczucia i bywało często kojarzone z życiorysem pełnym trudności, dziś stało się normą. Tatuaże, potocznie nazywane dziarami, są coraz częściej mile odbieranym sposobem wyrażania siebie. Często mają za sobą określone znaczenie, symbolikę, są pamiątką. Jednak równie często są jedynie ozdobą, która ma cieszyć oko swoim wyglądem.

Ciągle rosnąca popularność tatuaży przyczyniła się do rozwoju tej branży. Zmieniają się nie tylko techniki tatuowania, ale także same projekty. Co więcej, coraz więcej osób decyduje się na tatuowanie w kolorze. Okazuje się, że obecnie niemalże każde studio oferuje swoim klientom tatuaże w kolorze. Wybór palety barw jest naprawdę duży, jednocześnie jednak pojawiają się nowe wyzwania – związane nie tylko z techniką tatuowania w kolorze, ale także ich pielęgnacją i konserwacją, a także niebezpieczeństwem alergii.

Wady kolorowych tatuaży

Pierwsza przeszkoda, która może napotkać osoba rozważająca zrobienie kolorowego tatuażu to zwykle cena. Jest ona często nawet dwukrotnie większa niż w przypadku tatuażu w kolorze czarnym. Wynika to nie tylko z kosztów samej farby, ale także z faktu, że nie każdy tatuator specjalizuje się w tatuażach kolorowych.

Drugim, nieco bardziej złożonym problemem jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na barwnik. Chociaż alergie mogą wystąpić na każdy kolor, szczególnie uczulające są barwy czerwieni. Może to prowadzić do trudności w procesie gojenia, swędzenia, wysypek, a w skrajnych przypadkach nawet do powstania dużych ran, które goją się w blizny. Właśnie dlatego, przed zrobieniem kolorowego tatuażu, zawsze warto zrobić test alergiczny. Należy pamiętać, że brak reakcji na mały fragment skóry nie gwarantuje braku alergii, kiedy tusz zostanie użyty w większej ilości.

Trzecim aspektem do rozważenia jest trwałość barw. Część z nich, jak np. biały blednie i zanika z czasem, co wymaga odnowienia tatuażu lub zaakceptowania jego zmienionego wyglądu.

Pielęgnacja kolorowych tatuaży

Pielęgnacja tatuażu jest kluczowa, zwłaszcza jeśli jest on kolorowy. Fakt, iż tatuaż jest na całe życie nie oznacza, że jest on odporny na działanie czynników zewnętrznych. Konieczne jest codzienne nawilżanie skóry specjalnymi kremami czy maściami, by kolor utrzymać w dobrej kondycji.

Co więcej, należy pamiętać o ochronie przed słońcem. Wielkim wrogiem kolorów jest promieniowanie UV, które mogą powodować ich blaknięcie. Dlatego, krem z filtrem o wysokim współczynniku SPF powinien stać się niezbędnym elementem pielęgnacji tatuażu.