Joanna Kołaczkowska, z pierwszego małżeństwa Matysik, jest niezwykle cenioną i lubianą aktorką kabaretową i teatralną na polskiej scenie aktorskiej. Jednak jej talent nie kończy się jedynie na graniu, jest również znakomitą autorką tekstów i prezenterką radiową. Jej wyjątkowe poczucie humoru od lat jest atutem, który przyciąga i bawi widzów na całym świecie
Początki i rozwój kariery
Joanna Kołaczkowska urodziła się w Polkowicach w 1966 roku. Od wczesnych lat swego dzieciństwa pasją Joanny był taniec ludowy i łyżwiarstwo. Po ukończeniu technikum ogrodniczego, podjęła studia nauczycielskie oraz pedagogikę kulturalno-oświatową w Zielonej Górze. Właśnie podczas studiów, Joanna zdecydowała się na udział w castingu do kabaretu „Drugi Garnitur” – było to jej pierwsze, aktorskie doświadczenie, które wprowadziło ją na kabaretową scenę. Od 1988 roku, Joanna nieprzerwanie jest obecna na scenach teatralnych oraz kabaretowych. Aktorka nie tylko gra w kabaretowych skeczach ale również sama tworzy do nich teksty, co cieszy się dużym uznaniem publiczności.
Filmografia
Kołaczkowska zapisała się w historii kinematografii na dwa sposoby: jako aktorka oraz reżyserka filmów krótkometrażowych.
Obecność Joanny na ekranie widzowie mogli podziwiać m.in. w produkcjach takich jak: „Robin Hood – czwarta strzała”, „Dr Jekyll i Mr Hyde według wytwórni A’Yoy”, w kultowych „Spadkobiercach” w roli Dorin Owens, „Nakręconych”, „Baśni o ludziach stąd”, „Rysiu”, „Zamkniętych w celuloidzie” „ czy „Misji”.
Jej talent reżyserki widzowie mogli zobaczyć w filmach takich jak: „Halo halo, tu Londyn”, „Ciocię Miriam”, „Samotność w parku”, „Wstyd”, „Obrazki z miłości”, „Karolka i Bożenkę”, „Nie mód do mnie misiu”, „Niesamowitą pracę umysłu”, „Czułe słówka”, czy film „Hela ma gorzej”.
Kariera teatralna
Kołaczkowską znać można również z jej wyśmienitych ról teatralnych:
- „Dżdżownice wychodzą na asfalt” z 2009 roku, w reżyserii Stanisława Tyma
- „Kobieta z widokiem na taras” z 2010 również w reżyserii S.Tyma
- „Smuteczek, czyli ostatni naiwni” z 2011 w reżyserii Macieja Stuhra
- Czy „Dzień świra” z 2017 w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego.
Działalność dodatkowa
Aktorka podkładała również głos Lukrecji w filmie „Sklep dla samobójców” z 2012 roku i wystąpiła w teledysku „Ty tu, ja tam tango” Moniki Borzym. Jak sama powtarza, nie wyobraża sobie życia bez kabaretu, dlatego niezmiennie od lat gra i występuje na największych wydarzeniach kabaretowych w Polsce. Joanna Kołaczkowska prowadzi również swój profil na Instagramie i na Facebook’u, które obserwuje łącznie ponad 70 000 fanów, gdzie dzieli się swoim życiem zawodowym a czasami także i prywatnym ze swoimi obserwatorami.