Urodzona w 1971 roku w Pruszkowie, Ałbena Grabowska (Ałbena Grabowska-Grzyb) jest znana zarówno jako utalentowana pisarka oraz neurolog. Istotnym aspektem jej życia jest pochodzenie jej matki z Bułgarii, co ma istotny wpływ na twórczość artystki. Nawet jej imię – Ałbena, które w języku bułgarskim znaczy Kwitnąca Jabłoń pielęgnuje to dziedzictwo.
Kariera Medyczna
Grabowska jest uznawaną lekarką, specjalizującą się w badaniach nad i leczeniem epilepsji. Wykształcenie uzyskała w Warszawie, na Akademii Medycznej. Obecnie jest członkiem Polskiego Towarzystwa Epileptologii, asystując jako sekretarz tej instytucji, oraz pracuje w Zakładzie Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym.
Działalność literacka
To, co wyróżnia Ałbenę Grabowską na tle innych autorów, to jej styl, który jest przepełniony różnorodnymi aspektami kultury, historii, tradycji i życia codziennego. Debiutowała jako autorka w 2011 roku z powieścią Tam, gdzie urodził się Orfeusz, skupiając się na kulturze i tradycjach Bułgarii, które są odzwierciedleniem jej dziedzictwa.
W dorobku pisarki znajduje się wiele interesujących książek, które dotykają szerokiej gamy tematów. Są wśród nich zarówno powieści, takie jak Ostatnia chowa klucz, Coraz mniej olśnieni, Lady M., Matki i córki, Czas zaklęty, Czas odzyskany, Czas opowiedziany, jak i bajki edukacyjne dla dzieci – cykl o przygodach Julka i Mai.
Juliusz i Maja – przygody dla dzieci
Seria książek, jaką Ałbena Grabowska dedykuje najmłodszym czytelnikom, opowiada o fascynujących przygodach Julka i Mai. Każda z książek tej serii – Julek i Maja w labiryncie, Julek i Maja. Powrót do gry, Julek i Maja. Podróż w nieznane orz Julek i Maja. Misja w czasie zabieraj czytelnika w niezwykłe miejsca i sytuacje, gdzie główni bohaterowie, Juliusz i Maja, muszą wykazać się odwagą i pomysłowością.
Stulecie Winnych – meteorytowa pozycja Grabowskiej
Jednak to prawdziwie rozpoznawczym cyklem w dorobku Grabowskiej jest trylogia Stulecie Winnych. Każda z pozycji cyklu – Ci, którzy przeżyli, Ci, którzy walczyli, oraz Ci, którzy wierzyli – opowiada o losach rodziny Winnych, która żyje w burzliwych okresach polskiej historii.
Autorstwo Grabowskiej przyciąga uwagę nie tylko czytelników, ale również producentów telewizyjnych. Na kanwie trylogii powstał popularny serial telewizyjny Stulecie Winnych, który doczekał się 4 sezonów. Pisarka pojawia się też jako gość specjalny w kilku odcinkach serialu.