Kiedy kąpiel w krochmalu jest pomocna dla malucha?

To naturalna substancja, stanowiąca jeden z głównych produktów przemiany materii w organizmach roślinnych. Można go łatwo otrzymać poprzez ugotowanie wody ze skrobią roślinną, dając miksturę o konsystencji kisielu. Zwykle używa się do tego celu skrobię ziemniaczaną, ale równie dobrze można stosować skrobię ryżową lub kukurydzianą.

Przymierze krochmalu i tkanin

Niejednokrotnie używało się krochmalu podczas prania pościeli, bielizny czy sukienek ze względu na jego zdolność do impregnacji tkanin. Przyczyną tego jest to, że wykrochmalone tkaniny nie wchłaniają wilgoci oraz kurz, co skutecznie uniemożliwia rozwój bakterii na ich powierzchni. Ponadto, upranie zabrudzonych tkanin jest zdecydowanie łatwiejsze. Niemniej, obecnie stosowanie krochmalu jest zdobywało złą sławę, głównie za sprawą charakterystycznego sztywnienia tkaniny, które utrudnia noszenie odzieży czy snucie się pod pościelą.

Stosowanie krochmalu w kąpielach dla niemowląt

Nieszczególnie pospolite, ale jednak bardzo skuteczne rozwiązanie to przygotowanie kąpieli dla dziecka z dodatkiem krochmalu. Jest to naturalny sposób na złagodzenie podrażnionej skóry dziecka, na którą bardzo często wpływ mają różnego rodzaju kosmetyki, alergie czy nawet fizyczne odparzenia.

Krochmal pomaga w walce z trądzikiem młodzieńczym, a także z atopowym zapaleniem skóry. Znajduje on zastosowanie również w przypadku skazy białkowej. Wystarczy jedynie regularnie przemywać skórę wacikiem nasączonym krochmalem.

Przygotowanie kąpieli w krochmalu

Proces przygotowania to zaledwie kilka prostych kroków, które nie zajmą wiele czasu. Wymagane składniki to zaledwie dwie łyżki mąki ziemniaczanej oraz sześć litrów wody.

Krochmal należy na początku rozpuścić w zimnej wodzie, a następnie wlać do wrzącej reszty. W czasie zagotowywania mikstury należy cały czas zamieszać, aby uniknąć powstania grudek. Po uzyskaniu gładkim konsystencją kisielu, zaleca się przelać krochmal do temperatury pokojowej i poczekać na ochłodzenie do temperatury ciepłej (ok. 36-37 stopni Celsjusza).

Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka jest początek od krótszych, 5-minutowych kąpieli. Po każdym płukaniu skóry, nie powinno się jej mocno pocierać ręcznikiem oraz pozostawić na niej warstwy krochmalu, który spełnia tutaj funkcję ochronną – nie ma więc sensu dodatkowo smarować skóry odżywkami.

Regularność kąpieli dla dzieci

Podjęcie decyzji o częstotliwości kąpieli dziecka w krochmalu powinno zależeć od skuteczności walki z dolegliwościami skórnymi. Jeżeli te znikają, zdecydowanie warto podtrzymać ten stan, kąpiąc malucha 2-4 razy w tygodniu.

W przypadku sytuacji, gdy dolegliwości nie znikają lub pojawiają się nowe, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Niewykluczone jest zakażenie drożdżakowate, które wymaga natychmiastowego przerwania stosowania krochmalu.

Kąpiele w krochmalu dla dorosłych

Kąpiel w krochmalu nie jest zarezerwowana wyłącznie dla najmłodszych. Równie dobrze sprawdza się ona w pielęgnacji skóry dorosłych, szczególnie jeśli miewają oni dolegliwości takie jak egzemy, atopowe zapalenie skóry czy swędzące wysypki. Ilość krochmalu nalezy zwiększyć co najmniej dwukrotnie, w zależności od wielkości wanny. Taka praktyka powinna być stosowana profilaktycznie raz w tygodniu lub co kilka dni w razie nasilenia atopowego zapalenia skóry.