Jakie właściwości ma nalewka z jeżyn? Zobacz proste przepisy.

Znakomicie dobrany czas na rozpoczęcie swojej przygody z domowymi nalewkami to miesiące sierpień i wrzesień. Owocem idealnym do stworzenia jednego z najstarszych rodzajów domowego trunku jest jeżyna. Nalewka z jeżyn, inaczej zwana jeżynówką, to lekkostrawny, delikatny napój, który rozgrzewa w zimowe wieczory, przypominając o smaku i aromacie letnich owoców. Tworzenie nalewek nie jest skomplikowane, a początkujący nalewkarze z pewnością poradzą sobie z jej przygotowaniem.

Jeżynówka: nie tylko smaczna, ale i zdrowa

Jeżynówka to nie tylko doskonały dodatek do deserów, ale też cenny produkt leczniczy. Pomaga w różnego rodzaju dolegliwościach, a spożywana z umiarem, staje się prawdziwym eliksirem zdrowia.

Jeżynówka jest zalecana przede wszystkim osobom z problemami z układem krążenia. Jej lecznicze właściwości wynikają z dużej zawartości antocyjanów, inaczej mówiąc przeciwutleniaczy, które wzmacniają i odtruwają serce. Dodatkowo, nalewka zawiera dużo witaminy C, która uszczelnia naczynia i zwiększa ich elastyczność.

Innym zastosowaniem tego trunku jest leczenie dolegliwości związanych z przeziębieniem i grypą. Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne jeżynówki pomaga złagodzić objawy takie jak ból gardła, kaszel czy gorączka. Jeżynówka działa również napotnie, dlatego po jej spożyciu zaleca się pozostanie w łóżku, co z pewnością skróci czas trwania choroby.

Nalewka z jeżyn może również pomóc kobietom w walce z dolegliwościami towarzyszącymi napięciu przedmiesiączkowemu. W jej składzie znajdują się fitoestrogeny, które działają podobnie jak estrogeny – to, czyli żeńskie hormony płciowe. Dzięki temu, jeżynówka łagodzi objawy PMS takie jak nudności czy zaparcia. Ponadto pomaga znormalizować zaburzoną pracę układu hormonalnego, łagodząc objawy menopauzy, jak nagłe uderzenia gorąca.

Na koniec warto zauważyć, że zawarte w jeżynówce antyoksydanty mogą przyczynić się do profilaktyki nowotworów. Wpływ na to mają między innymi antocyjany, kwas fenolowy i elagowy, które zwalczają wolne rodniki sprzyjające powstawaniu komórek rakowych.

Jak przygotować nalewkę z jeżyn?

Przygotowanie nalewki z jeżyn nie różni się zasadniczo od procesu tworzenia innych rodzajów nalewek. W naszym przepisie skupimy się na tworzeniu czystego smaku jeżyn, bez dodatkowych aromatów czy ulepszaczy smaków.

1. Tradycyjna jeżynówka na wódce i spirytusie

To najprostszy ze wszystkich przepisów na jeżynówkę, a zarazem jednocześnie najbardziej popularny. Znajdziesz w nim instrukcje krok po kroku jak stworzyć ten znakomity trunek:

Składniki: – 1 kg jeżyn, – 0,5 l spirytusu, – 0,5 l wódki, – 0,40 kg białego cukru.