Jakie właściwości ma kawa z olejem kokosowym i masłem klarowanym?

Jednym z najnowszych trendów w świecie diety i fitness jest kawa, która jest nie tylko wyjątkowo smakowita, ale niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Mowa o niesamowitej bulletproof coffee, nazywanej również kawą z olejem kokosowym. Ta kawa, mimo iż zdobywa popularność dopiero od niedawna, ma już swoje korzenie w kulturze Tybetańskiej – powszechnie znana jako kawa z masłem, która pochodzi sprzed stuleci.

Proces przygotowania bulletproof coffee

Przygotowanie tej specjalnej kawy to nie lada wyzwanie. Kluczowa jest tutaj jakość wykorzystanego naparu, który powinien być przyrządzony przy użyciu ekspresu ciśnieniowego – bujny, złożony i mocny. Następnie, do czarnej kawy dodajesz zdrowe, aromatyczne tłuszcze – olej kokosowy i masło, które jest klarowane (tłuszcze z impurezami usuniętymi). Pomimo początkowego zdziwienia tą kombinacją, po zbadaniu tematu bliżej, dowiemy się, że ta metoda ma tak naprawdę sens.

Podłoże idei i korzyści

Osoba stojąca za koncepcją bulletproof coffee to Dave Asprey, miłośnik zdrowego odżywiania i diety paleo, restrykcyjnego stylu odżywiania, który eliminuje węglowodany z diety. W podobnym stylu działa dieta ketogeniczna, która opiera się na spożyciu większości energii pochodzącej z tłuszczy. Właśnie tutaj bulletproof coffee wprowadza swoją wyjątkowość – jest prawdziwą bombą energetyczną. Według Aspreya, pomaga to zastąpić śniadanie.

Czego warto dowiedzieć się o bulletproof coffee?

Ciekawe jest to, że mimo warietyzmu w świecie kawy – espresso, americano, latte, flat white, kawa po turecku, kawa po arabsku, kawa po wiedeńsku, czy po irlandzku – kawa oznaczona jako kuloodporna kawa, nadal jest uważana za jedną z najbardziej unikalnych. Jest zalecana dla osób na diecie paleo lub diecie ketogenicznej. Jest to przede wszystkim zasługa Aspreya, który promuje bulletproof coffee jako doskonały zamiennik śniadania, twierdząc, że pomaga ona w procesie odchudzania.

Właściwości odżywcze bulletproof coffee

Co więcej, bulletproof coffee nie jest tylko zwyczajnym napojem. Jest bogaty w witaminy z grupy B, witaminy C i E, kwas foliowy, cynk, wapń, fosfor, żelazo i magnez. Ten niesamowity napój ma nawet właściwości antybakteryjne, eliminując szkodliwe mikroorganizmy i tłumiąc rozwój patogenów. Dzięki zawartości masła klarowanego, kawa bulletproof wspiera nasze procesy trawienne – co z kolei wpływa na zrzucanie niechcianych kilogramów.