Indywidualna pielęgnacja włosów i wprowadzenie do domowego laminowania

Właściwa pielęgnacja włosów często bywa dużym wyzwaniem. Rozpoznawanie konkretnych rodzajów włosów, ich specyficznych potrzeb oraz składników, na które reagują pozytywnie, a które mogą być dla nich szkodliwe, często wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Istnieje wiele fabrycznie wyprodukowanych produktów do pielęgnacji włosów, jednak coraz większą popularnością cieszą się również domowe metody zabiegów, które możemy przygotować samodzielnie. Jednym z takich interesujących zabiegów, które możemy przeprowadzić we własnym domu, jest laminowanie włosów. Często w tym procesie wykorzystuje się żelatynę na włosy. Ale czy faktycznie daje ona dobre rezultaty i jak wygląda taki zabieg?

Wprowadzenie do laminowania włosów

Laminowanie włosów to proces polegający na pokrywaniu włosów wybraną substancją, która ma na celu ochronę włosów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, oraz przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi. Zabieg ten można przeprowadzić zarówno w salonie fryzjerskim jak i we własnym domu. W salonach fryzjerskich używane są głównie produkty zawierające keratynę, natomiast w domowych warunkach często wykorzystujemy do tego żelatynę. Efektem końcowym laminowania jest poprawa wyglądu włosów, które stają się bardziej błyszczące, elastyczne i zyskują objętość. Włosy stają się też zauważalnie mocniejsze. Głównym składnikiem żelatyny, której używamy podczas domowego laminowania, jest kolagen. Jego działanie jest podobne do keratyny, jednak nie jest on głównym budulcem włosa, dlatego nie będzie mógł tak skutecznie odbudować zniszczeń. Mimo to, żelatyna daje bardzo podobne efekty, a jej koszt jest zdecydowanie niższy. Warto dodać , że laminowanie włosów w salonie fryzjerskim kosztuje zazwyczaj od 300 do 400 złotych, a dla posiadaczek długich i gęstych włosów cena jest często znacznie wyższa.

Samodzielne laminowanie włosów w domowych warunkach

Domowe laminowanie włosów nie jest skomplikowanym zabiegiem. Dobre efekty, jakie daje żelatyna na włosy, sprawiają, że warto spróbować tej metody. Zanim rozpoczniesz zabieg, dokładnie oczyść włosy szamponem, najlepiej takim, który ma dość mocne, ale bezpieczne dla włosów działanie oczyszczające. Jego zadaniem jest usunięcie resztek produktów do stylizacji oraz innych zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się na włosach. Teraz przygotuj żelatynę. Wsyp do szklanki jedną łyżkę żelatyny, a następnie zalej ją trzema łyżkami wrzątku. Mieszaj ją do momentu aż cała żelatyna się rozpuści. Jeżeli żelatyna nie chce się rozpuścić, dolej jeszcze trochę wrzątku. Kiedy rozpuszczona żelatyna ostygnie do temperatury, którą możemy bez problemu nakładać na włosy, wymieszaj ją z jedną łyżką ulubionej odżywki lub maski do włosów. Wykonaną w ten sposób mieszankę należy nałożyć na każdy kosmyk włosów, dokładnie go tym pokrywając. Następnie włosy umieść pod czepek i owiń głowę ręcznikiem. Całość możesz dodatkowo podgrzać suszarką do włosów. Pamiętaj, aby zapewnić włosom odpowiednią ilość ciepła. Po nałożeniu maseczki poczekaj około 30-40 minut, po czym dokładnie spłucz włosy ciepłą wodą.

Laminowanie można przeprowadzać na włosach o różnej porowatości. Ważne jednak, aby nie dopuścić do przeproteinowania włosów. Dlatego nie zaleca się wykonywania tego zabiegu częściej niż co dwa do trzech tygodni. Do najważniejszych efektów domowego laminowania należą przede wszystkim zdrowszy wygląd włosów, które stają się błyszczące, gładkie i znacząco wzmocnione.