Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka? Kluczowe kryteria wyboru

Oczy dzieci są niezwykle narażone na negatywne skutki nasłonecznienia, w szczególności na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego (UV). Dzieje się tak, ponieważ soczewka w oczach maluchów jest jeszcze niedojrzała i nie posiada takiej zdolności do filtrowania szkodliwych promieni UV, jak soczewka oka dorosłego. Skutkiem tego jest to, że większość promieniowania słonecznego dociera bezpośrednio do wnętrza oka, co może prowadzić do stanów zapalnych spojówek lub rogówki.

Rozwój oczu u dziecka a narażenie na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego

Do pełnej dojrzałości, układ wzroku dziecka się rozwija aż do 12-15 roku życia. Na tym etapie, jego oczy są znacznie bardziej wrażliwe na działanie promieniowania UV niż oczy osób dorosłych. Soczewka w oczach dziecka jest prawie przeźroczysta, a proces tworzenia pigmentu trwa wiele lat. W rezultacie, do siatkówki dociera duża ilość szkodliwego promieniowania—przed ukończeniem pierwszego roku życia jest to aż 90% promieni UV-A i 50% promieni UV-B.

Jak zapewnić ochronę oczom dziecka przed słońcem?

Ze względu na dużą wrażliwość dziecięcych oczu na działanie promieniowania UV, warto zaopatrzyć malucha w odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne, które staną się barierą ochronną dla jego oczu. Kupując okulary dla dziecka, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą nam wybrać model zapewniający największą ochronę.

Jaki model okularów przeciwsłonecznych wybrać dla dziecka?

Kiedy przychodzi sezon letni, oferta okularów przeciwsłonecznych dla dzieci jest naprawdę duża. Różnorodność kształtów i kolorów oprawek, a także atrakcyjna cena mogą skusić do zakupu, jednak ważnym jest, aby zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które zapewnią skuteczną ochronę oczu dziecka przed promieniowaniem UV.

Główne zasady, które należy przestrzegać przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka

Chcąc zaopatrzyć nasze pociechy w dobre jakości okulary przeciwsłoneczne, które będą jednocześnie modnym dodatkiem i skuteczną ochroną przed słońcem, warto wziąć pod uwagę takie kryteria jak:

  • Filtr UV – okulary powinny posiadać informację, że ich szkła są wyposażone w filtr UV blokujący 100% promieniowania lub mają filtr UV 400.
  • Przyciemnienie – szkła w okularach dziecięcych powinny posiadać kategorię 3 co oznacza, że przepuszczają one ok. 80% światła.
  • Odporność na uszkodzenia – oprawki powinny być wytrzymałe, elastyczne i odpowiednio dopasowane do głowy naszej pociechy.
  • Cena – warto zwrócić uwagę na ceny okularów, często te tanie nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV.