Jak uchronić się przed latającymi mrówkami?

Chociaż mrówki często są uważane za pożyteczne owady, ich obecność może budzić zaskoczenie, zwłaszcza, gdy niespodziewanie odwiedzają nasze domostwa. Szczególnie intrygujące mogą być latające mrówki, które stanowią swoiste osobliwości fauny skrzydlatej. Czy jednak różnią się one od zwykłych, nienalotowych mrówek, które są nam dobrze znane?

Społeczne struktury w świecie mrówek

Gdy przyglądamy się bliżej społecznościom mrówek, zauważymy, że są one organizowane w sposób niezwykle skomplikowany. Mrówki dzielą się na trzy główne typy: samice (królowe), samce oraz robotnice. Każdy z tych typów pełni swoje niepowtarzalne funkcje w kręgu życia mrowiska.

Robotnice, które stanowią zdecydowaną większość populacji mrówek, są płci żeńskiej, ale nie mają rozwiniętych organów rozrodczych. Są to te drobne stworzenia, które widzimy wszędzie – poruszające się po trawie, chodnikach, roślinach i drzewach. Nie posiadają one skrzydeł i są ponad miliard razy liczniejsze niż ludzie! Zdecydowana większość gatunków mrówek występujących w Polsce jest nieszkodliwa dla człowieka. Faktycznie, policzyć można na palcach jednej ręki gatunki, których ugryzienie byłoby w jakikolwiek sposób odczuwalne dla człowieka. Wszystkie gatunki, które mogą stanowić zagrożenie, są oddzielone od nas tysiącami kilometrów i żyją w Azji czy Amerykach.

Kim są skrzydlate mrówki?

Mrówki skrzydlate to w praktyce samice (królowe) i samce, które stanowią szczególne typy w mrówczym społeczeństwie. Można je łatwo odróżnić po rozmiarze, gdyż samice są z reguły większe. Te specyficzne mrówki zbierają się raz do roku, cierpliwie czekając na odpowiedni moment opuszczenia swojego rodzimego mrowiska. Ten moment zazwyczaj przypadkowy między czerwcem a sierpniem, najczęściej po kilku dniach opadów deszczu, w ciepły i zasłużony słoneczny dzień.

Skrzydlate mrówki nie bez powodu nazywane są też mrówkami godowymi. W tym szczególnym czasie mają miejsce loty godowe, podczas których następują krycia. Po zakończonym godowym locie, samce umierają, natomiast zapłodnione samice, przyszłe królowe, szukają nowego miejsca, gdzie mogłyby założyć nowe gniazdo. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, królowa zrzuci swoje skrzydła i zacznie prace nad budową nowego domu dla swojej przyszłej kolonii.

Jak uchronić się przed latającymi mrówkami

Chociaż skrzydlate mrówki są nieszkodliwe, ponieważ nie ugryzają i nie przenoszą chorób, ich obecność w naszych domach może być nieco kłopotliwa. Na pewno nikt nie chciałby mieć mrówek, a już na pewno królowej, eksplorującej dom w poszukiwaniu potencjalnego miejsca na nowe mrowisko.

Na szczęście, są proste sposoby na odstraszanie tych intruzów. Mieszanka cukru i sody oczyszczonej może być skutecznym środkiem – zwabi i jednocześnie zabije nieproszone gości. Profilaktycznie można użyć również soku z cytryny, mięty lub cynamonu – ich przyjemne dla nas zapachy działają odstraszająco na mrówki. Na rynku dostępne są również gotowe do użycia środki, takie jak specjalne spreje czy lepy na owady. Warto jednak pamiętać, że duża ilość latających mrówek w domu może być sygnałem, że mamy już u siebie mrowisko. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem samodzielnie, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnych usług dezynsekcyjnych.