Jak rozszyfrować symbole prania na metkach?

Jeśli zaliczasz się do osób, które tuż po powrocie z zakupów biorą nożyce w dłoń i odcinają metki z odzieży, by uniknąć dyskomfortu związanego z noszeniem ubrań, czas na zmianę tej procedury. A nie, nie mówimy o znoszeniu irytujących metek. Chcemy zwrócić Twoją uwagę na te uwagi producenta, które mogą być cennym źródłem informacji, m.in. jak o pielęgnację swojej nowej odzieży.

Informacje na metkach

Żadna metka nie jest tam bez powodu. Często podczas zakupów sprawdzamy metkę w celu ustalenia składu materiału. To zrozumiałe, bo wszyscy chcemy, aby nasze ubrania były trwałe i służyły nam jak najdłużej. Podejście do jakości odzieży ma duże znaczenie w kontekście rosnącego konsumpcjonizmu i coraz większej świadomości, jak szkodliwe może być kupowanie produktów niskiej jakości i zbyt częste ich wymienianie.

Kraj produkcji

Warto uwzględnić, że na metce znajduje się także informacja o kraju produkcji, co jest dla nas ważne. Istnieje mniej etyczne źródło naszej odzieży, które często związane jest z wyzyskiem taniej siły roboczej. Coraz więcej osób jednak decyduje się unikać tanich ubrań ze względu na warunki, w jakich zostały one wyprodukowane.

Dbaj o swoje ubrania

W końcu, na metce można znaleźć ważne wskazówki, które pomogą nam zadbać o nasz nowy nabytek, tak aby wyglądał jak nowy przez długi czas. Jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy na metce sprawdzają tylko cenę, a następnie wyrzucają ją do kosza, nie dziw się, że twoje ubrania bledną, rozciągają się czy po nieudanym praniu mogą służyć jedynie jako koc dla ulubionego pluszowego misia twojego kuzyna.

Symbolika metek

Pomimo że symbole na metkach mogą wydawać się tajemnicze, tak naprawdę są one dość proste do zrozumienia. Najważniejsze, to rozpoznać symbol prania. Symbol prania z jedną kropką w środku oznacza, że dany materiał można prać w maksymalnej temperaturze 30 stopni. Pranie z dwoma kropkami oznacza możliwość prania w 40 stopniach, a z trzema – 60 stopni. Jeżeli zobaczysz cztery kropki na znaczku prania, oznacza to pranie w 90 stopniach. Jeżeli pod symbolem znajduje się jedna prosta kreska, oznacza to ostrożne pranie materialu. Dwie kreski sugerują, że da się prać tylko programem delikatne. Kiedy tylko pranie ręczne jest zalecane, na etykiecie będzie obraz dłoni. Jeżeli coś nie jest do prania, to symbol prania będzie przekreślony.