Typy urody według Carole Jackson – odkrywamy panią lato

Typy urody podzielone na cztery pory roku to koncepcja zapoczątkowana przez wybitną kosmetolożkę Carole Jackson w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Ten podział na typy urody nawiązuje do zmieniających się pór roku – ich barw i nastrojów. W Polsce dominuje typ urody reprezentowany przez panią lato. Ale na czym polegają jej charakterystyki i jak ją rozpoznać?

Charakterystyka typu urody 'Pani Lato’

Główną cechą typu urody 'Pani Lato’ jest jego niekontrastowa, równomierna karnacja. Skóra jest zazwyczaj jasna, delikatna, a niekiedy z widocznymi naczynkami. Zwykle oczu tych pań cechuje przygaszona kolorystyka – nie posiadają one krystalicznego błysku. Co do koloru włosów, są zwykle jasne, najczęściej blond, chociaż nie jest rzadkością, aby Panią lato cechowały jasnobrązowe włosy.

Podtypy 'Pani Lato’

W ramach typu 'Pani Lato’, możemy wyróżnić trzy podtypy: chłodne, jasne i zgaszone. Pierwszy z nich – chłodne lato – charakteryzuje stalowe odcienie oczu, jasna cera i ciemnoblond włosy. Wyrazista, ale jednocześnie delikatna uroda tego typu nie harmonizuje z ciepłymi barwami. Znakomitym przykładem reprezentantki chłodnego lata jest księżna Kate Middleton. Drugi podtyp, czyli jasne lato, najczęściej ogarnia kobiety o skandynawskiej urodzie – brak kontrastów, jasna cera, włosy i oczy. Naomi Watts to znakomity przykład kobiety reprezentującej ten typ urody. Zgaszone lato to natomiast typ charakteryzujący się ziemistą cerą, słabo wyrazistymi oczami z domieszką szarości oraz włosami w kolorze mysiego blondu. Reprezentatntką tego typu urody jest między innymi Jennifer Aniston.

Dopasuj kolor palety do swojego typu urody – porady dla 'Pani Lato’

Choć każdy z podtypów 'Pani Lato’ posiada swoją unikalną paletę kolorów, istnieją zasady, które pomagają dobrać odpowiednie barwy do makijażu i stroju dla tego typu urody. Rozważmy je zatem dla poszczególnych podtypów.

Chłodne lato najlepiej prezentuje się w chłodnych, matowych odcieniach, które nie mają zbyt mocnej kontrastowej siły, tak jak czerni, która ma tendencję do przytłoczenia tego typu. Dlatego lepszym wyborem są róże, fiolety, szmaragdy i pistacje.

Jasne lato powinno stawiać na subtelną kolorystykę. Idealne będą tutaj jasne pastele, a wśród nich zaakcentowane szarości, miętowe odcienie, lawenda i stalowy błękit. Ale także inne barwy jak piaskowa żółć czy malinowa czerwień, które w równej mierze podkreślą urodę jasnego lata.

Zgaszone lato, z kolei, powinno postawić na tzw. przybrudzone kolory. Do makijażu idealne okażą się zmienione odcienie różu i fioletu, a także szarości i beże. W garderobie natomiast zagościć powinny stonowane błękity, lawenda, granaty i fiolety. Często ladies zgaszonego lata dobrze wyglądają również w odcieniach morskiej zieleni i pudrowego różu.

Jeśli zatem Twój typ urody przypisuje Cię do którejkolwiek z kategorii 'Pani Lato’, warto przemyśleć powyższe wskazówki. Są one nieocenione podczas dobierania odpowiedniego makijażu i ubioru, dzięki czemu poczujesz się jeszcze bardziej atrakcyjna i pewna siebie.