Kurzajka to łagodna zmiana skórna wywołana wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Ponieważ wirus jest powszechnie obecny w otoczeniu, bardzo łatwo jest się nim zakazić. Kurzajki najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, i chociaż nie bolą, mogą powodować spory dyskomfort. Jak wygląda kurzajka i jak wygląda leczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w poniższym artykule.
Kurzajka — przyczyny powstawania
Kurzajki są wynikiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Na dzień dzisiejszy, naukowcy odkryli i opisali ponad 120 rodzajów tego patogenu. Każda z tych odmian wpływa na inny obszar naszej skóry, niektóre rodzaje HPV mogą nawet przyczyniać się do rozwoju nowotworów, na przykład w narządach płciowych czy jamie ustnej.
Zakażenie wirusem HPV zwykle następuje na skutek bezpośredniego kontaktu zdrowej osoby z osobą chorą lub z tzw. bezobjawowym nosicielem. Możemy się zarazić podając dłoń osobie, która ma kurzajki, przez dotyk zakażonego przedmiotu – jak np. ręcznik, czy wkładając buty po osobie zarażonej. Częste są przypadki infekcji po wizycie w łazienkach publicznych, na basenach czy siłowniach, gdzie stąpanie boso jest koniecznością. Narażeni na zakażenie są również klienci salonów kosmetycznych i gabinetów piękności, jeśli te nie przestrzegają zasad sanitarnych i zgadzają się na zabiegi realizowane niewłaściwie wyszyszczone objętościami.
Warto zaznaczyć, że kontakt z wirusem nie zawsze skutkuje pojawieniem się kurzajek. Często dochodzi do infekcji w sytuacji, gdy nasz układ immunologiczny jest osłabiony. Najbardziej narażone na powstawanie brodawek są osoby starsze oraz małe dzieci, ktorych system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty lub jest osłabiony z powodu wieku.
Kurzajki łatwo się rozprzestrzeniąją i przenoszą po całym ciele osoby zarażonej, dlatego niezwykle istotne jest, aby nie drapać ani nie obgryzać jej. W przeciwnym wypadku ryzyko rozsiania infekcji znacznie wzrasta.
Jak wygląda kurzajka? Rodzaje
Kurzajki wywoływane są przez różne odmiany wirusa HPV, dlatego mamy do czynienia z ich wielką różnorodnością pod względem wyglądu. Charakterystykę poszczególnych typów można oprzeć na różnicach w kształcie i omawianego zjawiska oraz miejscu jego występowania.
- Brodawki zwykłe, które najczęściej występują na dłoniach, w okolicy płytki paznokciowej lub pod paznokciem, ale mogą pojawić się także w dowolnym miejscu na ciele. Mają szarobrunatną barwę, zbliżoną do koloru skóry, a ich powierzchnia jest szorstka i nieregularna.
- Brodawki stóp, do których należą te głębokie i mozaikowe. Pierwsze pojawiają się najczęściej na podeszwie stopy i mają kształt kalafiorowatych wykwitów, wywołując dyskomfort podczas chodzenia. Drugie rozprzestrzeniają się w większych skupiskach i mogą pojawić się w dowolnym miejscu na stopie – np. w okolicy palców. Brodawki stóp to najczęściej skutki zakażenia na basenach.
- Brodawki płaskie pojawiają się na twarzy, przedramionach, rękach. Są niewielkie i nieznacznie wystają ponad poziom skóry, a ich powierzchnia jest gładka i błyszcząca lub nieco rogowaciejąca. Kolor brodawek płaskich jest zbliżony do odcienia skóry, mogą też przybierać odcień ciemnobrunatny.
- Brodawki narządów płciowych najczęściej występują pod postacią kłąkcin kończystych. Ich powstawaniu sprzyjają zmiany zapalne w okolicy narządów płciowych i uszkodzenia skóry w ich pobliżu. Najczęściej obserwuje się je w okolicy warg sromowych, odbytu, żołędzia w okolicy wędzidełka lub wewnętrznej blaszki napletka. Leczenie tego rodzaju brodawek wymaga konsultacji lekarskiej obu partnerów seksualnych.
Jak wygląda kurzajka na palcu?
Kurzajka na palcu to owalna, płaska lub lekko wypukła zmiana na skórze o nierównej powierzchni, najczęściej szorstka w dotyku. Może mieć cielisty lub biały kolor, a czasem przyjmuje też odcień żółty. Kolejne cechy to: nadmierne złuszczanie się naskórka, a także ból. Kurzajka na palcu może wystąpić samotnie lub grupowo.
Jak wygląda kurzajka na stopie?
Kurzajka na stopie to rodzaj brodawki płaskiej o nierównej, grudkowatej strukturze i szorstkiej budowie. Może mieć kolor zbliżony do barwy skóry, ale jest zdecydowanie od niej odseparowana. Niektóre brodawki mogą być szare.
Rodzaj wirusa HPV, który wywołuje pojawienie się kurzajek, znacznie wpływa na ich wygląd. Np. wirus HPV2 jest odpowiedzialny za powstawanie brodawek płaskich, ale licznych, potocznie nazywanych mozaikowymi. Wirus HPV1 powoduje pojawienie skóry duże i głęboko wrastające brodawki.
Często kurzajki na stopach mylone są z odciskami. Jednak w przeciwieństwie do odcisków, są płytsze i nie posiadają ciemnego środka. W razie problemów z rozróżnieniem takich przypadków warto skonsultować zmiany skórne ze specjalistą dermatologiem lub podologiem.
Leczenie kurzajek
Kurzajki niestosownie leczone mogą przez miesiące utrzymywać się na skórze pacjenta, coraz głębiej wrastając i powodując coraz większy dyskomfort oraz stany zapalne. W praktyce, pacjenci próbują najpierw pozbyć się brodawek za pomocą metod domowych, zanim zdecydują się na konsultację lekarską.
- Sposoby domowe
Przykładem jednego z najbardziej skutecznych domowych sposobów leczenia kurzajek jest ich przetarcie sokiem z glistnika jaskółcze ziele. Aby to zrobić, łodygę rośliny trzeba przełamać, a przy użyciu wyciekającego soku przecierać powierzchnię kurzajki przez kilka dni aż do momentu jej zaniku. Niestety, sok z glistnika ma silne właściwości alergizujące, z o czym osoby z alergiami powinny być świadome przed rozpoczęciem terapii. Skuteczne są również mniszek lekarski oraz nierozcieńczony olejek z drzewa herbacianego.
Domowym metodom leczenia można towarzyszyć stosowanie preparatów aptecznych, dostępnych bez recepty. Do takich preparatów zalicza się leki keratolityczne, które zawierają substancje sprzyjające intensywnemu złuszczaniu, dzięki czemu można w prosty sposób usunąć brodawki. Pomocne są również preparaty do wymrażania brodawek, które dają oczekiwany rezultat już czasem po jednym użyciu.
- Leczenie kurzajek u lekarza
Jeśli domowe metody nie przynoszą rezultatów, zawsze warto udać się do lekarza dermatologa, który pomoże w wybraniu najbardziej optymalnej metody. W leczeniu brodawek stosuje się najczęściej:
- Krioterapię, inaczej wymrażanie, które wykonuje się metodą natryskową lub przy użyciu aplikatorów, gdzie na kurzajkę nanosi się niewielką ilość ciekłego azotu, który zamraża zmianę.
- Laseroterapię, podczas której kurzajkę usuwa się za pomocą skoncentrowanej wiązki światła (zabieg wymaga znieczulenia). Po tym zabiegu na ciele może pojawić się niewielka blizna.
- Elektrokoagulację, czyli walkę z brodawkami za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Stosowana jednak rzadko.
- Łyżeczkowanie, które wykorzystywane jest do usuwania kurzajek zwykłych oraz tych znajdujących się na stopie.
- Chirurgiczne usunięcie zmienionej tkanki.