Kasza manna, zwana także grysikiem, jest produkowane z ziaren pszenicy, chociaż dostępna jest także w wersji orkiszowej czy razowej. Jest ona dobrze znana jako składnik smacznych deserów, a także jako element zagęszczający zupy i sosy. Może służyć jako zamiennik bułki tartej w kotletach mielonych albo w roli panierki do kotletów schabowych. Wbrew utartenemu przekonaniu, nie jest ona mniej wartościowa niż inne, grubsze kasze – pod warunkiem, że jest odpowiednio przyrządzona. Niniejszy artykuł dostarczy Ci wskazówek potrzebnych do odpowiedniego przygotowania kaszy manny na wodzie.
Zdrowotne właściwości kaszy manny
Stosowanie kaszy manny w diecie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Jest ona źródłem wielu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przede wszystkim węglowodanów (75 g na 100 g produktu), białka i tłuszczy. Kasza manna jest bogata w witaminy z grupy B: B1, B2 oraz B6. Zawiera również witaminę E i witaminę PP, znana lepiej pod nazwą niacyny. Znajdziemy w niej minerały takie jak cynk, żelazo, mangan, krzem, potas czy jod. Grysik dostarcza również niewielkich ilości błonnika (2,5 g na 100 g kaszy) i flawonoidów, które są potężnymi przeciwutleniaczami.
Niedogodnością związaną z jedzeniem kaszy manny jest jej wysoka kaloryczność (ok. 360 kalorii na 100 g) i wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 60. Z tego powodu nie powinny po nią sięgać osoby będące na diecie odchudzającej, chorujące na cukrzycę ani te, które nie tolerują glutenu. Warto jednak podkreślić, że kasza manna cieszy się rekomendacją dietetyków jako 'lekkie jadło’ dla dzieci oraz dla osób mających problemy z układem pokarmowym. Grysik ma bowiem pozytywny wpływ na pracę żołądka i nie obciąża układu trawiennego.
Przygotowanie kaszy manny na wodzie
Kasza manna na wodzie to pożywna i niewymagająca potrawa, której przyrządzenie nie zajmuje więcej niż kilka minut. Idealnie sprawdzi się jako propozycja na śniadanie. Składniki, których potrzebujesz do jej ugotowania to: dwie szklanki wody, cztery łyżki kaszy manny, dwie łyżeczki cukru oraz szczypta soli. Możesz także dodać rodzynki, jeżeli lubisz ten składnik. Przygotowanie polega na wymieszaniu kaszy, cukru i wody, a następnie gotowaniu ich na średnim ogniu. Ważne jest, aby ciągle mieszać masę, aby uniknąć powstawania grudek. Gdy kasza zacznie pęcznieć i uzyska pożądaną konsystencję, należy zdjąć garnek z gazu. Kasza manna smakuje świetnie w połączeniu z sokiem malinowym lub świeżymi owocami.
Alternatywne przepisy na kaszę manną
Oprócz podstawowej wersji kaszy manny na wodzie, możesz przyrządzić także inną, ciekawą odmianę tej potrawy, na przykład kaszę manne z gruszką. Składniki, które Ci na to potrzebne to: pół szklanki wody (możesz użyć trochę więcej, jeżeli wolisz rzadszą konsystencję) , dojrzała gruszka oraz pięć łyżek kaszy manny. Przygotowanie nie różni się zbytnio od podstawowego przepisu. Różnica polega na tym, że po ugotowaniu kaszy dodajesz do niej zmiksowaną, zmieloną lub chorek rozgniecioną gruszkę. Kasza manna z gruszką to propozycja dla osób, które mają chwilę więcej czasu na przygotowanie posiłku i lubią różnicować swoją dietę.