Funkcje kołdry sensorycznej – jak to działa?

Kołdra sensoryczna, nazywana też kołdrą obciążeniową, to niewątpliwie kołdra o niezwykłych właściwościach terapeutycznych. Działa na ciało uspokajająco i wyciszająco, wpływa również na zwiększenie koncentracji i skupienia. Jak jednak stosować kołdrę obciążającą? Czy nadaje się dla każdego? Jaki rozmiar wybrać? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Kołdra sensoryczna — czym jest?

Kołdra sensoryczna wygląda jak zwykła kołdra na pierwszy rzut oka. Jednakże różnicę wyczuwamy dopiero biorąc ją do ręki. Zwykłe kołdry mogą być wypełnione puchem, piórami lub syntetycznym wypełniaczem, z kolei kołdry obciążeniowe wypełnia się szklanym granulatem (ten rodzaj wypełnienia jest stosowany w niektórych zabawkach sensorycznych) lub naturalnym, kilkakrotnie płukanym i wypalanym żwirkiem o owalnym kształcie. Takie wypełnienie jest niewyczuwalne w dotyku, a sama kołdra zazwyczaj uszyta jest z tkaniny, która jest miękka, odpowiada za dobrą cyrkulację powietrza, chroni przed nocnym chłodem, a jednocześnie nie powoduje przegrzania. Gładka bawełna, jedwab, czy tkaniny z domieszką lnu są najczęściej wykorzystywane do uszycia takiej kołdry.

Jak działa kołdra sensoryczna?

To, co wyróżnia kołdrę sensoryczną na tle zwykłej kołdry, to jej ciężar. Podczas snu stymuluje wyspecjalizowane receptory zawarte w mięśniach, ścięgnach, stawach, uszach i oczach. Te receptory są odpowiedzialne za dostarczanie prawidłowych informacji na temat położenia ciała w przestrzeni oraz pozycji jego części względem siebie. Jest to niezbędna umiejętność potrzebna człowiekowi przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności. Na osoby nadmiernie pobudzone kołdra ta działa uspokajająco, a na osoby, których zmysły są niedostatecznie wrażliwe – pobudzająco.

Jakie problemy rozwiązuje kołdra sensoryczna?

Kołdra sensoryczna to skuteczne narzędzie dla osób, które zmagają się z problemami ze snem, zaburzeniami integracji sensorycznej, hiperaktywnością, zaburzeniami rozwoju psychoruchowego i wysokim poziomem lęku. Bez względu na wiek, zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą korzystać z jej dobrodziejstw.

Kołdra sensoryczna dla dzieci

Specjaliści często polecają kołdrę sensoryczną dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem Downa oraz zespołem Tourette’a. Kołdra może być również korzystna w przypadku ADHD, a także w zaburzeniach integracji sensorycznej. Ciężar kołdry może ułatwić zasypianie i zmniejszyć nadaktywność dziecka, pomagając mu się odprężyć.

Kołdra sensoryczna znalazła także zastosowanie jako jeden z elementów terapii w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI. Może być wykorzystywana zarówno w gabinecie terapeutycznym, jak i w domu (po wcześniejszej instrukcji terapeuty).

Kołdra sensoryczna dla dorosłych

Dla dorosłych spanie pod kołdrą sensoryczną pomaga zmniejszyć pobudliwość układu autonomicznego, co z kolei redukuje lęk i objawy związane z pobudzeniem psychoruchowym. U osób, które doświadczają skutków niezdiagnozowanych w okresie dzieciństwa problemów z integracją i wynikających z nich nadpobudliwości, takich jak rozdrażnienie, apatia, nieumiejętność organizacji czy kłopoty z koncentracją, kołdra sensoryczna może przynieść znaczną poprawę.

Kołdra sensoryczna to także skuteczne rozwiązanie w przypadku bezsenności, nerwic oraz życia w stresie. Spanie pod nią pozwala na odprężenie i uspokojenie. Niektórzy terapeuci polecają nawet kołdrę sensoryczną przy zespole niespokojnych nóg, pierwszych objawach choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, a nawet demencji. Kołdry obciążeniowe stosuje się również u osób z padaczką, chorobą dwubiegunową, depresją, czy fibromialgią, a także w przypadku różnego rodzaju nerwic oraz zespołu stresu pourazowego.

Kołdra sensoryczna — przeciwskazania

Osoby borykające się z problemami, takimi jak padaczka, nadciśnienie, zaburzenia układu oddechowego, choroby serca i zaburzenia krążenia, niektóre choroby skórne oraz niskie napięcie mięśniowe, przed zakupem kołdry sensorycznej powinny skonsultować się ze specjalistą. Dla nich, kołdra sensoryczna może nie być odpowiednim rozwiązaniem.

Kołdra sensoryczna — jak ją stosować?

Kołdra sensoryczna może być wykorzystywana do całonocnego wypoczynku lub do krótkiej drzemki. Dzieci powinny korzystać z kołdry sensorycznej pod nieustającą opieką dorosłych. Mimo że jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, dzieci nie powinny z nią zostawiać same.

Z kolei dorośli mogą z kołdry korzystać według własnych upodobań. Dla niektórych idealnym rozwiązaniem jest odpoczywanie pod nią w ciągu dnia, inni natomiast lubią, gdy kołdra sensoryczna towarzyszy im przez całą noc.

Kołdra sensoryczna — jaki rozmiar wybrać?

W doborze kołdry sensorycznej powinien pomóc specjalista. Powinna ona bowiem zostać dobrana nie tylko do rozmiaru łóżka, ale także do masy osoby, która będzie pod nią spała. Zakłada się, że ciężar kołdry obciążeniowej powinien wynosić około 10% masy ciała dorosłego i 10-15% masy ciała dziecka.

Nie zaleca się kupowania kołdry sensorycznej na wyrost (mówimy o tym w kontekście dzieci, które szybko rosną) ani zbyt lekkiej. Nie tylko taka kołdra nie spełni swojego zadania, ale w pewnych przypadkach może wręcz przynieść więcej szkody niż korzyści.