Ostatnie tygodnie ciąży to czas pełen emocji i intensywnych przygotowań. Okres tuż przed porodem warto wykorzystać na zadbanie o formalności, przygotowanie baby shower oraz spakowanie torby do szpitala. Przygotowania te pomogą Ci poczuć się spokojniejszą i gotową na powitanie nowego członka rodziny. Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią przejście przez ten intensywny okres.Urlop macierzyński i rodzicielski – podstawowe zasady
Przejście na urlop macierzyński wymaga złożenia odpowiednich wniosków w zakładzie pracy. Podczas jego trwania młoda mama otrzymuje świadczenie finansowe w postaci zasiłku macierzyńskiego – wynosi on 100% wynagrodzenia przez cały okres trwania urlopu. Urlop macierzyński w Polsce trwa standardowo 20 tygodni w przypadku jednego dziecka urodzonego podczas porodu. Jeśli spodziewasz się ciąży mnogiej, czas ten może wydłużyć się nawet do 37 tygodni. Ważne, by pamiętać, że urlop macierzyński można rozpocząć już 6 tygodni przed planowanym terminem porodu.
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego możesz skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który wynosi do 32 tygodni w przypadku jednego dziecka. Młodzi rodzice mogą podzielić się tym czasem według własnych potrzeb. Zarówno urlop macierzyński, jak i urlop rodzicielski to wyjątkowa okazja, by poświęcić czas dziecku w jego pierwszych miesiącach życia.
Przeczytaj więcej o urlopie macierzyńskim i rodzicielskim: Urlop macierzyński i rodzicielski – ile trwa i jakie dokumenty są niezbędne?
Torba do szpitala – co spakować?
Przygotowanie torby do szpitala to ważny element ostatnich tygodni ciąży. Dobra organizacja pozwoli uniknąć stresu w chwili, gdy nadejdzie już czas porodu. Warto spakować ją na kilka tygodni przed terminem, aby w razie nagłej sytuacji wszystko było gotowe. Niezbędne są w niej zarówno rzeczy dla mamy, jak i dla dziecka, dlategowyprawka dla mamy do szpitala oraz wyprawka dla noworodka powinny być starannie przemyślane.
Na początek warto przygotować ważne dokumenty, takie jak dowód osobisty mamy, karta ciąży, skierowanie do szpitala oraz wyniki badań. Świeżo upieczonej mamie przydadzą się także:
- wygodna koszula do porodu i dwie dodatkowe koszule na zmianę,
- kapcie i klapki pod prysznic,
- ciepły sweter i skarpetki,
- kosmetyki i przybory higieniczne (szczoteczka, pasta, mydło, szampon),
- chłonne wkładki poporodowe,
- biustonosze do karmienia,
- wkładki laktacyjne,
- zatyczki do uszu,
- ręcznik i chusteczki higieniczne,
- telefon z ładowarką,
- kompresy na ciepło i zimno,
- przekąski, picie (glukoza, czekolada, bakalie, woda z dziubkiem).
- wygodne ubranie na powrót do domu.
Torba porodowa do szpitala powinna również zawierać podstawowe rzeczy dla maluszka. W wyprawce dla noworodka powinny znaleźć się:
- body, śpioszki i pajacyki (kilka sztuk w różnych rozmiarach),
- kocyk lub rożek do otulenia maluszka,
- czapeczka, skarpetki oraz rękawiczki „niedrapki”,
- pieluszki jednorazowe i tetrowe,
- małe opakowanie pieluch jednorazowych rozmiar 1,
- opakowanie chusteczek nawilżanych,
- krem lub maść na odparzenia,
- najmniejsze gaziki i sól fizjologiczna do przemywania oczu,
- poduszka do karmienia,
- butelka z anatomicznym smoczkiem,
- ubranko dostosowane do pogody (na wyjście ze szpitala),
- nosidełko i fotelik do samochodu.
Baby shower – co to takiego i jak je zorganizować?
Baby shower to wyjątkowe przyjęcie organizowane na cześć przyszłej mamy i jej dziecka, zwykle na kilka tygodni przed narodzinami maluszka. Wydarzenie to ma swoje korzenie w kulturze amerykańskiej, ale zyskuje coraz większą popularność w Europie, również w Polsce. Co to jest baby shower? To okazja do świętowania, wspólnego spędzenia czasu z rodziną i znajomymi oraz obdarowania przyszłej mamy praktycznymi prezentami.
baby shower powinno się odbyć? Najlepszy moment na organizację tego typu imprezy to trzeci trymestr ciąży – w tym okresie mama czuje się jeszcze dość dobrze, a termin porodu jest dość odległy. Spotkanie organizują zwykle przyjaciółki, rodzeństwo lub osoby z rodziny bliskie przyszłej mamie. Charakter imprezy może być dowolny – wszystko zależy od pomysłowości organizatorek.
Co się robi na baby shower? Plan przyjęcia najczęściej obejmuje:
- wręczanie prezentów, takich jak ubranka dla dziecka, zabawki czy akcesoria dla noworodka;
- zabawy i gry tematyczne, na przykład zgadywanie imienia dziecka;
- rozmowy, przekąski i wspólne tworzenie pamiątek, na przykład odcisków dłoni na kartkach.
Imprezę można zorganizować w domu, restauracji lub w wynajętej sali zabaw. Wiosną i latem z powodzeniem można przygotować baby shower w plenerze. Elementami, o które warto zadbać podczas organizacji spotkania to m.in.: kolorowe dekoracje, tematyczny tort, drobne upominki dla gości (na przykład personalizowane ciasteczka), a także przekąski i napoje. Baby shower to nie tylko chwila radości, ale także szansa, by przyszła mama poczuła wsparcie i troskę bliskich.
Po więcej wskazówek odnośnie Baby Shower zajrzyj do artykułu: Baby Shower, czyli Bociankowe – najlepsze wskazówki i pomysły na przyjęcie przed narodzinami dziecka
Przygotowania do powitania maluszka w domu
Po powrocie ze szpitala każda chwila z maluchem będzie cenna, dlatego warto wcześniej zadbać o stworzenie komfortowego i bezpiecznego miejsca dla nowego członka rodziny. Warto wcześniej przygotować przestrzeń, gdzie maluszek będzie spał – może to być osobny pokój lub wydzielone miejsce w sypialni rodziców. Kluczowe elementy to łóżeczko z odpowiednim materacem, przewijak oraz organizer na ubranka i akcesoria, takie jak pieluszki czy kosmetyki.
Jeżeli dziecko od początku będzie miało swój osobny pokój, warto zadbać o jego aranżację z wyprzedzeniem – malowanie ścian i kupowanie nowych mebli tuż przed wypisem ze szpitala to nie najlepszy pomysł. Niektóre materiały wykończeniowe mogą bowiem zawierać szkodliwe substancje. Jeśli nie ma innego wyjścia i prace wykończeniowe muszą odbyć się w tym terminie, należy bardzo starannie dobierać wszelkie elementy wyposażenia oraz materiały, takie jak farby czy kleje. W sprzedaży są obecne specjalne linie produktów dedykowane do użycia w pokojach dziecięcych – są one hipoalergiczne i atestowane.
Młodzi rodzice powinni przemyśleć też kwestie bezpieczeństwa. Warto zabezpieczyć ostre krawędzie i zadbać o to, by w otoczeniu malucha nie było małych przedmiotów, które mogłyby zostać przypadkowo połknięte. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu i organizacji przestrzeni w domu powitanie nowego członka rodziny stanie się radosnym wydarzeniem.
Artykuł sponsorowany.