Doskonała półka na książki dla dzieci

Podróż zaczynamy od zrozumienia, jak to jest z książeczkami dla dzieci. Istnieje niemożliwe do obejścia prawo, według którego niektóre ksiązeczki muszą być przeczytane nie rzadziej niż 487 razy, a żeby ochłonąć z tych mnożonych przez 487 przygód, potrzebujemy niemal wieczność. Tymczasem inne pozycje mogą gromadzić kurz miesiącami, nigdy nie doświadczając przyjemności z otwarcia stronic.

Ale wszyscy wiemy, jak wielką klęską może być dla młodego czytelnika pozbycie się właśnie TEJ książeczki, na którą wskazał dopiero po to, abyśmy zrozumieli, jak wielki błąd popełniliśmy, oddając ją. Wiemy też jaka jest wartość rotacji – książki oddane innym mogą powrócić do nas w postaci nowych, niewyoblężonych jeszcze historii. To nie tylko ekologia, ale i budowanie społecznej sieci młodych czytelników i ich dorosłych opiekunów.

Książki, książki wszędzie…

W miarę jak nasza kolekcja rośnie, zaczyna się ona powoli rozlewać po całym domu. Kiedyś to była jedyna półka z książkami, potem zaczynają się pojawiać na stole, na podłodze, na łóżku… aż w końcu odkrywamy, że nasza kawa ma już swoje ulubione miejsce na stosie książek. Jak sobie z tym poradzić? Jak zapanować nad tą rozrastającą się dziczą?

Jedno jest pewne: potrzebna jest własna przestrzeń dla książeczek dla dzieci. To rozwiązanie nie jest innowacyjne, ale żeby naprawdę spełniało swoją rolę, powinno być zrozumiane i przemyślane.

Jak ulokować półkę na książki?

Ustalamy na wstępie, że półka na książeczki dla dzieci powinna być funkcjonalna przede wszystkim dla nich. Pewnie, łatwo sobie wyobrazić, że wisząca wysoko na ścianie półka zapobiegnie nieuporządkowaniu książek. Nawet jeśli tak jest, pamiętajmy, że do czasu dojścia dziecka do odpowiedniej wysokości, będziemy musieli podawać mu każdą książkę. To proces, który może trwać nawet kilka lat.

Jako alternatywę proponujemy półki stojące. Jest to rozwiązanie, które pozwoli dziecku swobodnie korzystać z książek, pomagać w wyborze i umożliwić im samodzielne rozmieszczanie książek. Dlaczego nie dać im całkowitej kontroli nad tym, jak poruszają się wśród swoich skarbów?

Układ książek – klucz do sukcesu

Układ książek to kolejna ważna kwestia do rozważenia. Układanie ich pionowo jest często uciążliwe, zwłaszcza, kiedy wyobrażamy sobie, jak często nasza starannie skonstruowana układanka runie, kiedy dziecko postanowi wyciągnąć jedną z książek. Ale skoro to jest książka dla dzieci, dlaczego nie pozostawić im miejsca do nauki i błędów?

Dodatkowo, warto zauważyć, że w przypadku małych rączek, dużo łatwiej jest wyjmować kolejne egzemplarze, kiedy one są ułożone obok siebie, a nie jeden na drugim. Warto więc zaopatrzyć swoją półkę w podpórki i pomieszczenia do segregacji. To pomoże dzieciom łatwo poruszać się między różnymi książkami, nie obawiając się, że jedno niewłaściwe pociągnięcie wywoła lawinę.