Na naszym stole roi się od różnego rodzaju olejów: słonecznikowego, rzepakowego, oliwy z oliwek. Teraz pozostało zrobić miejsce dla kolejnego – oleju z czarnuszki. Choć może brzmieć dla nas jak rarytas, to tylko wynika z naszej niewiedzy. Olej z czarnuszki jest tak naprawdę jednym ze skarbów starożytnego Egiptu i nazywany jest przez niektórych złotem faraonów. Choć nie jest to dowiedzione naukowo, niektórzy twierdzą, że stosowanie tego zdrowego płynu pozwoliło faraonom zachować zdrowie i funkcjonować na najwyższym poziomie przez wiele lat. Zatem jakie korzyści płyną z jego spożywania i jak go stosować?
Kluczowe składniki i właściwości oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki to bogactwo składników odżywczych, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy, alfa-linolenowy, eikozadienowy, palmitynowy, mirystynowy. Ma także obfitość fosfolipidów i fitosteroli, które są dobrymi dla naszego zdrowia. Również zawartość flawonoidów i saponin, znanych ze swoich właściwości przeciwutleniających oraz przeciwnowotworowych, jest dość wysoka.
Olej z czarnuszki jest również bogatym źródłem białka, dostarczając aż 8 z 9 niezbędnych aminokwasów. Dodatkowo zawiera alkaloidy typowe dla roślin, takie jak nigelliny, nigellaminy, nigellidyny, nigellicyny. Nie można również zapomnieć o bogactwie olejków eterycznych, takich jak tymochinon, limonen, karwakrol, karwon, które dodają olejkowi korzyści zdrowotnych.
Jeżeli chodzi o witaminy, olej z czarnuszki dostarcza nam witamin A, E, F, B1, B3, B6, biotynę. Dodatkowo dostarcza szeroki spektrum minerałów – cynku, selenu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu i potasu.
Oto dlaczego warto mieć olej z czarnuszki w swoim pokoju
- Dodaje energii i poprawia wytrzymałość organizmu, pomaga w walce z infekcjami
- Podnosi odporność na alergie dzięki zawartości tymochoninu, który blokuje wytwarzanie histaminy, białka odpowiedzialnego za reakcje alergiczne
- Przyspiesza gojenie ran i pomaga w przypadku problemów skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS) i trądzik, dzięki swym działaniu zmiękczającym skórę i łagodzeniu objawów wysypki
- Pomaga w walce z astmą, szczególnie u dzieci
- Poprawia samopoczucie, działa uspokajająco i przeciwdziała stanom lękowym i depresyjnym
- Charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym, antywirusowym i antygrzybicznym
- Regeneruje układ pokarmowy
- Obniża poziom cukru we krwi oraz ciśnienie krwi
- Jest skuteczny przeciwko pasożytom, szczególnie u dzieci
Jak dawkować olej z czarnuszki?
Stosowanie oleju z czarnuszki jest dość proste i może być rozpoczęte już u dzieci po pierwszym roku życia. Wskazane dawki są następujące:
- niemowlę po 1. roku życia – 1/4 łyżeczki dziennie
- dziecko w wieku od 2 do 4 lat – 1/2 łyżeczki dziennie
- dziecko powyżej 5 lat oraz osoby dorosłe – 1 łyżeczka dziennie
Aby złagodzić specyficzny smak oleju z czarnuszki, można go zmieszać z miodem lub sokiem owocowym.