Dlaczego liliowce nie kwitną? Zadbaj o te kilka rzeczy, aby cieszyć się ich pięknem w ogrodzie

Liliowce (z łac. Hemerocallis) to królowe letnich rabat, które dzięki dumnie uniesionym kwiatostanom i urzekającej palecie barw stały się ulubieńcami polskich ogrodników. Czasem pomimo troskliwej pielęgnacji byliny te odmawiają współpracy i nie obdarzają kwitnieniem. Dlaczego tak się dzieje?

Niedobór światła

Liliowce to majestatyczne kwiaty o aksamitnych płatkach i delikatnym zapachu, które potrafią oczarować każdego. Zachwycają różnorodnością form i kolorów – od subtelnych pasteli po intensywne odcienie czerwieni i fioletu. Dlaczego więc nie chcą kwitnąć na ogrodowym stanowisku?

Jedną z przyczyn mogą być niewłaściwe warunki świetlne. Liliowce kwitną obficie w miejscach dobrze nasłonecznionych lub w półcieniu. Zbyt skąpa ilość światła może ograniczać wzrost roślin i hamować kwitnienie. Upewnij się, że byliny posadzone są w miejscu, gdzie światło dzienne panuje przez co najmniej 6 godzin.

Zbyt mało miejsca

Uprawa liliowców nie jest skomplikowana – raz posadzone mogą rosnąć same. Warto jednak pamiętać, by zapewnić im odpowiednią ilość miejsca na wzrost. Liliowce mogą osiągać wysokość nawet do 100 cm, należy więc zadbać o to, by miały przestrzeń na rozrost, gdy już dojrzeją. Byliny te rosną i rozmnażają się szybko, a jeśli posadzisz je zbyt w zbyt bliskim sąsiedztwie, będą kwitnąć słabo lub wcale.

Niewłaściwe nawożenie roślin

Liliowce nie są wymagające w uprawie. W zupełności zadowolą się podłożem żyznym, wilgotnym i lekkim nawet bez nawożenia. Jeśli jednak chcesz, by kwitły obficie, zdecyduj się na zastosowanie nawozu. Liliowce to rośliny wrażliwe na zasolenie podłoża, unikaj zatem nawozów uniwersalnych o dużej zawartości azotu, a wybieraj te bogate w fosfor i potas. Te pierwiastki są odpowiedzialne m.in. za bujne kwitnienie.

Brak rozsadzania starszych roślin

Masz w swoim ogrodzie starsze i mocno rozrośnięte egzemplarze? Zbyt gęste rośliny ograniczają swoje kwitnienie. Warto je nieco odmłodzić poprzez podział kęp. Najlepiej wykonać to wiosną, by rośliny miały czas się zregenerować i wzmocnić po zabiegu, a także odbudować system korzeniowy. Tę czynność warto wykonywać profilaktycznie co 5-6 lat, a także gdy zauważysz, że liliowce ulegają nadmiernemu zagęszczeniu.

Choroby i szkodniki

Liliowce są odporne na choroby i szkodniki, ale czasem może się zdarzyć, że padną ich ofiarami. Twoją czujność powinny wzbudzić zdeformowane pąki kwiatowe, nadgryzione liście lub niepokojące zmiany w postaci przebarwień lub plam. Wówczas zastosuj dedykowany preparat na ochronę roślin.

Liliowce w Twoim ogrodzie

Chcesz, by Twój ogród zachwycał feerią barw? W ofercie sklepu Bilscy znajdziesz wysokiej jakości sadzonki liliowców w kilkudziesięciu odmianach. To rośliny cenione za swoją urodę i łatwość uprawy, które zasługują na miejsce w Twoim ogrodzie. Zachwycają wieloletnim pięknem, koją zmysły i pozwalają oderwać się od codziennych trosk.

Poznaj pełną ofertę liliowców i stwórz wymarzoną przestrzeń na odpoczynek. Nasi eksperci z przyjemnością doradzą Ci w wyborze odmian idealnych do Twojego ogrodu.