Solejka, zwana również spódnicą plisowaną, to fason, który przypadł do gustu już naszym babciom. Powstaje ona, gdy płaskie plisy są dociskane harmonijkowo w tym samym kierunku. Może być krótka (mini), średnia (midi) lub długa (maxi), a jej barwa zależy tylko od preferencji osoby noszącej. Rozmiar plis może wahać się od drobniutkich do dużych i topornych. Uniwersalność tego fasonu to prawdopodobnie sekret, dla którego od lat nie schodzi z mody.
Plisy w historii mody
Pochodzenie nazwy solejka jest dosyć ciekawe, bowiem wywodzi się ona od francuskiego słowa 'le soleil’, oznaczającego słońce. Mimo to, pierwsze dowody na plisowanie tkanin nie pochodzą z Francji, ale z starożytnego Egiptu. Plisy stanowiły tam element podkreślający status społeczny osoby noszącej takie ubrania. Widać to przede wszystkim na przykładzie królowej Kleopatry, która prócz słynnych kąpieli w mleku i kolorowych makijaży z pewnością doceniła również urok plisowanych tkanin. Historia zna też inne przykłady użycia plis, między innymi w tradycyjnych szkockich kiltach, które stanowią element formalnego stroju. Znalazły one również zastosowanie w kreacjach XVI-wiecznej królowej Elżbiety Tudor, szczególnie jej plisowanych kołnierzach nadających strojom dostojności.
Komu polecamy solejkę?
Solejka może pasować do wielu rodzajów sylwetki, ale nie każda figura jest do niej odpowiednia. Dla kobiet o sylwetce jabłka, które mają rozbudowaną tkankę tłuszczową w okolicy brzucha, solejka może podkreślać tę partię ciała zbyt mocno, co nie zawsze jest korzystne. Z kolei na osobach o szczupłej budowie, solejka prezentuje się bardzo dobrze, potrafiąc ukryć brak talii. Solejki midi mogą optycznie skrócić zbyt wysokie kobiety, natomiast mini dodają optycznie długości nóg niskim kobietom. Solejka może też służyć do ukrywania zbyt szerokich bioder lub nadania kształtu biodrom, które nie są zbyt krągłe. Dobrze dobrana i wystylizowana solejka pozwoli także stworzyć iluzję talii u sylwetek o bardziej chłopięcym kształcie.
Z czym łączyć solejkę w stylizacjach?
Solejka jest niezwykle uniwersalna i można ją zestawiać z wieloma elementami garderoby. Pasuje do katan, swetrów, ramonesek, zwykłych t-shirtów, a nawet eleganckich koszul. Szczególnie dobrze prezentuje się w połączeniu z delikatnymi, pastelowymi kolorami w letnich miesiącach, natomiast w chłodniejszym okresie warto postawić na modele w długim kroju wykonane z grubszego materiału. Solejkę można nosić na różne okazje – na spotkania biznesowe, do szkoły, na romantyczne randki, na imprezy taneczne czy rodzinne uroczystości. Właściwie nie ma sytuacji, w której solejka byłaby nieodpowiednia – jej uniwersalność z pewnością jest jednym z czynników, który przyczynił się do jej niezmiennie wysokiej pozycji w modzie przez tak wiele lat.