Czym jest enegram? Wyjaśnienie podziału na typy osobowości

Eneagram, termin pochodzący od greckich słów 'ennea’ oznaczającego '9′ i 'gram’ – 'znak’, to pradawny podział, który opisuje osobowość ludzką. Zawiera w sobie dziewięć ze sobą powiązanych typów osobowości. Lata badań nad tym systemem pomogły wielu ludziom odkryć swój potencjał, zrozumieć mechanizmy spadków i wzlotów swojej psyche, a także rozwijać dominujące cechy i odkrywać nowe możliwości.

Eneagram — test na pradawny typ osobowości

Eneagram jest systemem, który skupia się na dziewięciu dominujących typach osobowości człowieka. Mimo, iż może kojarzyć się z dziedziną jaką jest numerologia, to tak naprawdę bliżej mu do psychoanalizy. Jego podłaże wywodzi się z Mezopotamii, gdzie prawdopodobnie ok. 4,5 tysiąc lat temu narodził się pomysł na określanie typów osobowości. Rozwinięty został przez Sufi — mistyków islamu.

To Gieorgij Gurdżijew jest odpowiedzialny za zasłynięcie Eneagramu. Gurdżijew zapoznał się z tym systemem podczas swoich podróży na Bliski Wschód. W roku 1923 przedstawił go okultystom w Paryżu, od czego rozpoczęła się międzynarodowa popularność Eneagramu. Od tamtej pory, jego teoria i metoda pracy z enneagramem zostały gruntownie przebadane i udoskonalone przez naukowców z całego świata. Ważnymi postaciami w tym procesie byli Chilijczyk Oscar Ichazo, który teorię dziewięciu osobowości przekazał swemu krajanowi, psychologowi Claudio Naranjo oraz Helen Palmer. W ich opinii, każdy typ enneagramu określa proporcje substancji chemicznych produkowanych przez organizm ludzki, a od nich zależą takie czynniki jak nastrój, poziom energii i agresji.

Określenie swojego typu osobowości przez enegram nie jest prostym procesem. Wymaga od nas samodzielnej i starannej autoanalizy. Mimo dostępnej pomocy w postaci testów, ostateczne rozstrzygnięcie wymaga indywidualnej refleksji. Typ główny (bez tzw. skrzydeł, czyli dodatkowych wpływów) określany jest zazwyczaj poprzez odczytanie opisu typu zgodnego z numerologiczną liczbą przeznaczenia (liczba, jaka wychodzi po dodaniu cyfr daty urodzin).

Przykładowe typy osobowości ze skrzydłem

Eneagram 6w5 – Obrońca

Cechy osobowości szóstki to: introwertyzm, duża inteligencja, zróżnicowane zainteresowania i umiejętności. Szóstki mają silną potrzebę bycia dostrzeganym, jednocześnie potrzebują wycofania się w celu chronienia siebie. Osoby z tym typem osobowości mogą być postrzegane jako aroganckie, tajemnicze i cyniczne, szczególnie w sytuacjach, które odbierają jako stresujące lub groźne. Szóstki są bardzo selektywne w wyborze przyjaciół, jednak gdy już komuś zaufają, zwykle jest to przyjaźń na całe życie.

Szóstki ze skrzydłem pięć ujawniają również cechy fobiczne. W samotności często okazują oznaki paranoi i dumają nad niesprawiedliwościami losu. To także urodzeni dyplomaci, którzy potrafią mówić bez wypowiadania słów.

Przykładiesławnymi szóstkami ze skrzydłem pięć są: Warren Beatty, Tommy Lee Jones, Steve McQueen, Chuck Norris, Anthony Perkins, Robert Redford, Steven Seagal, Michelle Pfeiffer, Diane Keaton, Dustin Hoffman.

Eneagram 1w9 – Idealista

Cechy osobowości jedynki to obiektywne spojrzenie na świat, spokój i powściągliwość. Jednośka cechuje się także wysokimi oczekiwaniami i wymaganiami, które bywają trudne do spełnienia przez innych. Jest osobą zasadniczą, dla której nadrzędne są reguły, czasem odbierana jako bezlitosna i okrutna. W ubiorze preferuje funkcjonalność i stosowność do okazji, niczym jednak nie wyróżnia się z tłumu. Jednośka często wykazuje polityczne i socjalne opinie, które, chociaż są logiczne, dla innych mogą wydawać się rygorystyczne i pozbawione współczucia.

Przykładem jedynki ze skrzydłem dziewięć są takie osobistość jak: Harisson Ford, Gorge Bernard Shaw, Michael Dukakis, Katherine Hepburn, Judie Foster, George Harrison.