Czy pieluchy wielorazowe sprawdzają się w praktyce?

W ostatnich latach nawołujący do ekologii ruch zero waste zdobywa na świecie coraz większą popularność. Zmiany klimatyczne, widoczne już gołym okiem, oraz alarmujące informacje o nich przekazywane przez media, powodują, że coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na swoje codzienne wybory konsumenckie. Skutkiem tego jest m.in. wycofanie z użycia wielu jednorazowych produktów oraz zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami. Dobrym przykładem są pieluchy dla niemowląt – kiedy pojawiły się jednorazowe pampersy, szybko zyskały popularność dzięki ich wygodzie i oszczędności czasu. Jednak kosztem takiego rozwiązania są zarówno finanse rodziców, jak i stan środowiska. Dlatego też na rynku zaczęły pojawiać się pieluchy zero waste, czyli wielorazowe. To one będą głównym tematem naszego artykułu.

Co przemawia za użyciem pieluch wielorazowych

Jednym z najczęściej poruszanych tematów w kontekście pieluch wielorazowych jest kwestia prania. Wielu rodziców zastanawia się, jak wielorazowe pieluchy mogą być ekologicznym wyborem, skoro ich użytkowanie wiąże się z regularnym praniem w pralce, co z kolei wiąże się z dużym zużyciem wody. Wydaje się, że stajemy przed dylematem: co jest gorsze dla środowiska – plastik w środowisku, czy brak wody?

Jednak ta kwestia nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W produkcji pieluch jednorazowych zużywana jest bowiem również woda, i to w ogromnych ilościach. Przeciętne pranie w pralce zużywa około 45 litrów wody, a wystarcza na zapas pieluch na tydzień. Tymczasem do wyprodukowania jednej jednorazowej pieluchy zużywa się aż 545 litrów wody, której już nigdy nie odzyskamy. Korzystając z matematyki, wybór staje się prosty.

Zalety dla zdrowia dziecka

Przy wyborze rodzaju pieluch ważną rolę odgrywają także kwestie zdrowotne. Pieluchy wielorazowe nie zawierają wielu szkodliwych substancji przy użyciu których produkuje się jednorazowe pieluchy. Dzięki temu, u dzieci korzystających z pieluch wielorazowych rzadziej występują uczulenia i odparzenia, a także objawy problemów z drogami moczowymi.

Oszczędności w długim terminie

Z ekonomicznego punktu widzenia, wybór pieluch wielorazowych na dłuższą metę jest również korzystniejszy. Choć początkowy koszt może być wyższy, w ciągu kilku następnych miesięcy nasza kieszeń z pewnością odczuje ulgę. Po odpieluszkowaniu dziecka, pieluchy wielorazowe mogą posłużyć jeszcze przyszłemu rodzeństwu, lub można je odsprzedać, co pozwoli na odzyskanie części poniesionych kosztów.

Estetyka pieluch wielorazowych

Wielorazowe pieluchy to nie tylko ekologia, oszczędności i zdrowie – to także estetyka. Składają się one zazwyczaj z dwóch części: otulacza i wkładu chłonnego. Wkład, jak sama nazwa wskazuje, jest uszyty z materiałów o wysokiej chłonności. Otulacz natomiast ma za zadanie zapobiegać przeciekaniu pieluchy na ubranko, a dodatkowo jest często zdobiony różnego rodzaju atrakcyjnymi wzorami.