Dieta grejpfrutowa : Czym jest i jak działa?

 

Własne ciało często jest dla nas najważniejszym punktem akceptacji i miłości. Dla osiągnięcia pożądanego wyglądu, wielu z nas wprowadza do swojego życia różne diety. Chociaż wiele z nich obiecuje błyskawiczne rezultaty, rzadko dają one długotrwałe efekty. Niektóre z tych diet mogą wręcz stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Istnieją jednak diety, które są zdrowe oraz efektywne, a jednym z takich planów żywieniowych jest dieta grejpfrutowa. 

Zasady diety grejpfrutowej

Założenia diety grejpfrutowej są proste do zrozumienia i wdrożenia. Wystarczy spożywać w granicach 1700kcal dziennie, włączając do diety grejpfruty. Wybierając tę dietę, ważne jest zrozumienie, że nie powoduje ona bezpośredniego spalania tkanki tłuszczowej. Służy ona głównie do oczyszczenia organizmu poprzez eliminację zalegających w przewodzie pokarmowym resztek. Znajdziemy wiele odmian tej diety, my jednak sugerujemy trzydniowy variant. Reguły diety grejpfrutowej zakładają ograniczenie soli, wykonanie nawyku picia dużych ilości wody, odstawienie smażonych potraw, picie tylko jednej filiżanki kawy dziennie, całkowite wyeliminowanie cukru a także podjadanie pomiędzy posiłkami. Zasadniczym elementem diety jest spożywanie dużych ilości grejpfrutów. Do każdego posiłku powinniśmy dodać połówkę grejpfruta lub szklankę soku wyciśniętego z tego owocu.

Liczne zalety spożywania grejpfrutów

Grejpfruty to owoce pełne błonnika, który długo utrzymuje uczucie sytości. Poza tym, posiadają szereg składników, które przyspieszają rozkład tłuszczów. Bogactwo magnezu, potasu, wapnia, witamin z grupy B oraz witaminy E czyni grejpfruty niezbędnym składnikiem zdrowej diety. Dieta grejpfrutowa jest znana z szybkich efektów, tym samym jest to dobry wybór dla tych, którzy chcą szybko zrzucić kilka kilogramów na specjalną okazję, np. weselne przyjęcie lub wakacyjny wyjazd.

Postępowanie ostrożne: informacje, które powinieneś znać

Mimo licznych korzyści dieta grejpfrutowa ma też swoje ograniczenia. Przede wszystkim wprowadzamy silne ograniczenia w spożywaniu tłuszczów oraz spożywamy stosunkowo niewielką ilość kalorii. Długotrwałe stosowanie tej diety nie jest zalecane, ponieważ nasz organizm potrzebuje również witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K. Przed podjęciem decyzji o tej diecie, zalecamy skonsultowanie się z dietetykiem, który pomoże ustalić bezpieczny czas jej stosowania. Najczęściej zalecane są diety trzy i pięciodniowe, jednak znane są przypadki, kiedy dieta grejpfrutowa była stosowana przez dwanaście dni. Pamiętaj jednak, że dłuższe stosowanie tej diety jest niewskazane i może przyczynić się do pojawienia się problemów zdrowotnych.