Czego nie lubi anturium? Poradnik

Anturium doniczkowe to intrygująca i piękna roślina ozdobna, która nazywana jest kwintesencją egzotycznego piękna. Jej wieczne zielone liście i kolorowe kolbowe kwiaty wprowadzą nutę tropików do każdego wnętrza. Anturium nie jest rośliną wymagającą, jednakże, aby roślina mogła rosnąć piękna i zdrowa, należy przestrzegać kilku zasad. Czego unikać w uprawie anturium, żeby nie zaszkodzić roślinie?

Kwiat anturium – kwintesencja egzotycznego piękna

Anturium to rodzaj rośliny zielonych z rodziny obrazkowatych. W naturze występuje w tropikalnych obszarach Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie znaleźć można aż 850 gatunków tej pięknej rośliny. Ze względu na swój piękny wygląd ta roślina tropikalna bywa ona wykorzystywana zarówno jako ozdobna roślina doniczkowa, jak i przeznaczana na kwiaty cięte.

Anturium zazwyczaj dobrze czuje się w naszych warunkach domowych. Jest rośliną wieloletnią, która potrafi dorastać do stosunkowo sporych rozmiarów. Aby jednak tak się stało, anturium musi mieć spełnione pewne wymagania. Jak opiekować się anturium w domu, żeby zaspokoić całą gamę potrzeb rośliny?

Czego nie lubi anturium?

Choć roślina ta nie jest wymagająca, pewne nieostrożne ruchy pielęgnacyjne mogą poważnie zaszkodzić anturium. Warto zatem zdać sobie sprawę czego unikać, aby nie dopuścić do więdnięcia liści i obumarcia rośliny.

Zbyt intensywne światło

Anturium, choć jest rośliną tropikalną, nie lubi ostrego światła. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia czy też wystawiania rośliny w pełnym słońcu na balkon. W pielęgnacji anturium najlepsze warunki zapewni jasne pomieszczenie i rozproszone światło, które nie dopuści do oparzenia liści, zahamowania wzrostu i osłabienia rośliny.

Nadmierne podlewanie

Jak i czym podlewać anturium, żeby nie zaszkodzić roślinie? Najlepsza będzie przegotowana, odstana woda. Warto pamiętać, że roślina nie lubi nadmiaru wody. Przelewanie i zbyt wilgotne środowisko może być przyczyną gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. W przypadku anturium częstotliwość podlewania warto dostosować do pory roku: latem należy podlewać ją 2 razy w tygodniu, zimą – raz na 2 tygodnie. Podlewamy roślinę, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. W ciepłe miesiące wskazane jest nawożenie anturium odżywką do roślin kwitnących.

Zbyt suche powietrze

Optymalne warunki dla tej wyjątkowej rośliny zakładają stosunkowo wysoką wilgotność powietrza. Jeśli widzisz, że liście anturium są przesuszone na końcach, może to oznaczać, że naszym problemem jest zbyt niska wilgotność powietrza Warto wówczas próbować zwiększyć wilgotność wokół rośliny (np. z pomocą nawilżacza powietrza). Umiarkowane podlewanie i wilgotne powietrze stworzą idealne warunki dla rośliny. Warto regularnie zraszać liście rośliny z wykorzystaniem miękkiej wody.

Źle dobrana doniczka

Utarło się przekonanie, że anturium lubi ciasne doniczki. Nie jest to do końca prawdą. Aby właściwie móc pielęgnować anturium i umożliwić jej rozwój bryły korzeniowej należy dobrać doniczkę „idealną”. Nie powinna być ani za mała, ani zbyt duża.

Zbyt niska temperatura

Anturium nie toleruje niskich temperatur – dopuszczalne minimum to 15 stopni Celsjusza. Należy zatem uważać z wystawianiem jej zimą na chłodny korytarz. Najlepiej cały rok uprawiać anturium wewnątrz naszych mieszkań.