Co to jest uśmiech dziąsłowy i jak sobie z nim radzić?

W rzeczywistości, wiele schorzeń i problemów estetycznych dotyczy zakresu stomatologicznego – jednym z nich jest tzw.uśmiech dziąsłowy,nazywany również gummy smile. Jest to problem, który mimo braku potencjalnego zagrożenia dla zdrowia, może stanowić istotne obciążenie dla komfortu życia społecznego osób dotkniętych, doprowadzając do niskiego poczucia własnej wartości i skomplikowanych mechanizmów obronnych. Nadmierne odsłonięcie dziąseł podczas uśmiechu często jest skutkiem różnych anomalii, takich jak nadmierna wysokość górnej szczęki, nadmierna siła mięśni górnej wargi lub nawet różne rodzaje wad zgryzu.

Mniej uśmiechu dziąsłowego, więcej pewności siebie

Choć uśmiech dziąsłowy nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, może stanowić drobne problemy zdrowotne, są jednak to zjawiska rzadkie. W większości przypadków gummy smile bywa kwestią estetyki, a przyczyny jego występowania nie są niebezpieczne dla zdrowia. Jednak, jeśli szczególnie nie czujesz się dobrze z takim uśmiechem, konieczne może okazać się skorzystanie z badań i możliwości terapii aktualnie dostępnych w dziedzinie medycyny estetycznej i stomatologii, aby zdecydować o możliwych drogach poprawy wyglądu swojego uśmiechu.

Od uśmiechu dziąsłowego do uśmiechu pełnego pewności siebie: dostępne metody

Rozwiązania problemu gummy smile są różnorodne, niektóre mniej, a niektóre bardziej inwazyjne. U osób w młodym wieku, na wczesnym etapie rozwoju tej przypadłości, rekomendowanym rozwiązaniem może być założenie aparatu ortodontycznego, która zazwyczaj przynosi oczekiwane efekty. Dla dorosłych i seniorów, alternatywą może być procedura wydłużania korony, choć należy pamiętać, że jest to metoda dość kosztowna, z długim okresem rekonwalescencji i pewnym ryzykiem potencjalnych powikłań, takich jak nadwrażliwość lub rozchwianie zębów.

Botoks jako alternatywa w leczeniu uśmiechu dziąsłowego: bezpieczne i skuteczne rozwiązanie?

Alternatywą dla bardziej inwazyjnych metod jest botoks, jednak taka procedura wymaga regularnych powtórzeń. Zabieg z użyciem botoksu jest skuteczny w rozluźnieniu mięśni odpowiedzialnych za nadmiernie napięcie górnej wargi, jest przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym i trwa około 30 minut. Posiada również zalety takie, jak możliwość natychmiastowego powrotu do codziennych zajęć po zabiegu, pod warunkiem unikania nadmiernej aktywności przez 48 godzin. Efekty zastosowania botoksu utrzymują się przez około sześć miesięcy, ale czas ten zależy od indywidualnego przypadku. Chociaż to rozwiązanie ma swoje przeciwwskazania (takie jak np. ciąża, okres karmienia piersią, uczulenie na toksynę botulinową lub białko kurze), coraz więcej osób decyduje się na ten zabieg ze względu na stosunkowo niską cenę i praktycznie brak inwazyjności.