Modal – ekologiczny, wysokiej jakości materiał. Czym jest i jak dbać o ubrania z niego wykonane?

Modal to sztuczny materiał wynaleziony w 1951 roku przez naukowców z Japonii jako alternatywa dla jedwabiu. Mimo że jest sztuczny, to jest produkowany z naturalnych włókien celulozowych, które pochodzą z drewna bukowego. W porównaniu do innych tkanin, proces produkcji modalu zużywa znacznie mniej wody – o około 70%. Z tego powodu, modal jest uważany za materiał przyjazny dla środowiska, a dodatkowo jest w około 90% biodegradowalny.

Pojawienie modalu na rynku mody

Ze względu na swoje właściwości, modal bardzo często jest łączony z innymi tkaninami. Dzięki temu odzież wykonana z modalu zyskuje ekskluzywny, a jednocześnie naturalny wygląd. Właśnie taką strategię obierają designerzy i marki zwracające uwagę na ekologiczny charakter swoich produktów. Choć modal jest droższy od bawełny czy wiskozy, to znaleźć go można przede wszystkim w odzieży i pościeli wysokiej jakości.

Modal jako konkurencja dla bawełny

Wielu uważa, że modal może z powodzeniem konkurować z bawełną. Powód? Modal łączy w sobie nowoczesne technologie produkcji z naturalnym surowcem. Takie połączenie jest bardzo atrakcyjne w dzisiejszych czasach, gdzie rosnące potrzeby populacji wymagają coraz skuteczniejszych i jednocześnie bardziej ekologicznych procesów produkcji. Ponadto, modal jest uważany za materiał antyalergiczny – nie podrażnia skóry i hamuje rozwój bakterii. W dodatku jest bardzo miły w dotyku i pięknie przylega do ciała. A połysk, jakim się charakteryzuje, nadaje odzieży unikalnego charakteru.

Zalety modalu

Modal zyskał przez lata wielu zwolenników, zarówno wśród projektantów i producentów odzieży, jak i klientów. Jakie są zalety tego materiału?

  • łatwość utrzymania w czystości
  • zdolność do wchłaniania wilgoci (nawet do 50% więcej niż bawełna)
  • przewiewność
  • wydolność termiczna (zapobiega przegrzewaniu się ciała)
  • wytrzymałość
  • praktycznie nie gniecie się

Modal jest również dwukrotnie miększy niż bawełna i jest niesamowicie przyjemny w dotyku, co czyni go idealnym wyborem dla osób ceniących komfort.

Wady modalu

Mimo wielu zalet, modal ma również jedną istotną wadę – ma tendencję do rozciągania. Dlatego też ubrania wykonane z tego materiału nie powinny być przechowywane na wieszakach, lecz składane i układane na półkach.

Jak dbać o ubrania z modalu?

Czytanie metek z instrukcją pielęgnacji jest kluczowe dla utrzymania ubrań w dobrej kondycji, niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Jeżeli chodzi o ubrania z modalu, to zaleca się:

  • pranie w pralce, ale jedynie w programie dla delikatnych tkanin, w temperaturze do 30°C
  • suszenie mechaniczne
  • prasowanie w temperaturze do 110°C, najlepiej od lewej strony

Modal jest coraz częściej wybierany przez producentów odzieży, dzięki czemu znajdziemy go w koszulkach, bluzkach, sukienkach, ale także pościeli czy ręcznikach.