Kaszka na czole – jak sobie z nią poradzić?

Wiele osób niezależnie od wieku boryka się z problemem tzw. kaszki na czole. Jest to stan niepożądany, który niestety nie jest prosty do zdiagnozowania ani też trudny do zwalczenia. Charakteryzuje się punktowymi zmianami skórnymi, które mogą występować nie tylko na czole, ale również na policzkach, wokół oczu czy w miejscach intymnych. Kaszka na czole może niestety dawać nam wiele nieprzespanych nocy, szczególnie jeżeli nie znamy jej przyczyn ani sposobów leczenia. Współcześnie, szczęśliwie dla nas, mamy dostęp do coraz większej bazy informacji na ten temat, co zdecydowanie ułatwia postawienie diagnozy oraz walkę z kaszką na czole.

Przyczyny powstawania kaszki na czole


Pierwszym punktem na naszej drodze po zrozumienie jak powstaje kaszka na czole jest wykrycie jej przyczyn. Mogą być one różne, co często utrudnia jej zdiagnozowanie. Kiedy zauważamy u siebie ten problem, jako pierwszy krok powinniśmy zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację naszej skóry. To, w jaki sposób o nią dbamy i jakiego typu kosmetyki używamy, może mieć wpływ na stan naszej cery.

Dbałość o skóre


Osobny ręcznik do twarzy nie jest wymysłem marketingowym. Wykorzystanie jednorazowych ręczników papierowych w celu osuszenia skóry w okolicach twarzy można okazać się skutecznym rozwiązaniem. Codzienne oczyszczanie skóry, szczególnie dla osób, które stosują makijaż, jest kluczowe. Dlaczego? Ponieważ pozostałości kosmetyków, zarówno kolorowych jak i pielęgnacyjnych, na skórze mogą prowadzić do zablokowanych porów, co skutkuje nieprawidłowym przepływem powietrza oraz nawilżeniem skóry, czego efektem mogą być punktowe zmiany skórne – kaszka na czole. Podczas wyboru kosmetyków do pielęgnacji skóry warto zwrócić uwagę na ich skład. Produkty z zawartością parafiny, mogą prowadzić do problemów z cerą, z powodu blokowania porów.

Genetyka i zdrowie


Czasem przyczyn kaszki na czole można doszukać się w naszych genach. Osoby mające skłonności do nadmiernego rogowacenia naskórka lub trądziku są bardziej narażone na wystąpienie tego problemu. W takim przypadku umówienie wizyty u dermatologa może być konieczne. Kaszka na czole może wynikać również z problemów zdrowotnych. Często osoby z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy borykają się właśnie z tym problemem. Nie można zapominać o uczulenach, które mogą być zarówno kontaktowe (np. na detergenty, proszki do prania) jak i pokarmowe (na laktozę czy białko zwierzęce). Te zewnętrzne czynniki mogą też prowadzić do wystąpienia nieestetycznej kaszki na czole.

Kaszka na czole u najmłodszych


Należy pamiętać, że kaszka na czole jest powszechnym zjawiskiem u niemowląt oraz małych dzieci. W tym przypadku, do pewnego etapu życia, nie jest to powód do obaw. Wynika to z faktu, że skóra u dzieci jest dużo delikatniejsza i wrażliwsza na otoczenie niż skóra dorosłych. Wypryski często ustępują po kilku tygodniach, natomiast u dzieci w wieku około 3 lat problem powinien całkowicie zniknąć. Jeżeli tak się jednak nie dzieje, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie problemu z lekarzem specjalistą.