Co to jest barefooting i kto może z niego czerpać korzyści?

Barefooting to praktyka chodzenia na boso lub w butach, które posiadają bardzo cienką, elastyczną podeszwę. Takie buty mają na celu ochronę stopy przed potencjalnym urazem, nie ograniczając przy tym jej naturalnej funkcji. Popularyzacja tej metody chodzenia staje się coraz bardziej zauważalna, przechodząc z kategorii mody do stylu życia. Czy jednak barefooting jest korzystny dla każdego? Jak prawidłowo chodzić w butach typu barefoot? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego warto zastosować barefooting?

Badania prowadzone na całym świecie dostarczają dowodów na to, że barefooting jest korzystny dla każdego, nie tylko dla sportowców czy miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Jest to szczególnie ważne w czasie rozwoju dziecka, kiedy ukształtowany zostaje zmysł dotyku. Małe dzieci, które doświadczają bezpośredniego kontaktu ze stopą z podłożem, mogą lepiej rozpoznawać różnice w tym, czy chodzą po mokrej trawie, czy suchym piasku, czy na płaskim, czy na pochyłym terenie.

Wyniki badań wskazują również, że dzieci, które spędzały dużo czasu na boso, miały mniejsze problemy z krzywiznami stóp oraz innymi niedoskonałościami. Chodzenie na boso to również doskonały masaż dla stóp, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu – przynosi ulgę i pomaga zrelaksować się niezależnie od wieku.

Proces adaptacji do chodzenia na boso

Jeśli jesteś na etapie rozważania albo dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z barefootingiem, pamiętaj o tym, że adaptacja do tej formy chodzenia wymaga czasu. Na początku procesu warto zainwestować w buty tzw. transition, które mają za zadanie łagodzić obciążenia dla układu mięśniowo-szkieletowego poprzez elastyczny system amortyzacji. Dzięki nim, nasze stawy i kręgosłup odczuwają mniejsze obciążenia, co pomaga w procesie przystosowania się do nowej formy chodzenia. Eksperci podkreślają, że barefooting to nie proces jednorazowy, lecz stopniowe przyzwyczajanie stóp do nowych warunków.

Obuwie barefoot jako element ochrony

Obuwie barefoot jest nie tylko elementem wspomagającym proces adaptacji do chodzenia na boso, ale także formą zabezpieczenia stóp przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Chodząc na boso, nie zawsze mamy możliwość kontrolować to, po czym stąpamy – czy to w mieście, gdzie można natknąć się na ostre szkło czy kamienie, czy na przykład jesienią czy zimą, kiedy stopy trzeba chronić również przed niskimi temperaturami.

Obuwie barefoot — czym jest?

Termin barefoot pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie „na bosaka”. Oznacza to, że buty barefoot dają stopom komfort zbliżony do tego, jaki odczuwamy, kiedy chodzimy na boso. Jednak, w przeciwieństwie do chodzenia bez obuwia, zapewniają one kompleksową ochronę stopy.

Buty barefoot cechują się elastyczną podeszwą na całej swojej długości, która pozwala na zginanie buta w dwóch kierunkach. Głównym materiałem używanym do ich produkcji są naturalne, oddychające tworzywa, najczęściej skóra. Ich konstrukcja jest przystosowana do anatomicznego kształtu stopy, a przód buta jest na tyle szeroki, aby zapewnić miejsce dla palców i zabezpieczyć stopę przed krzywiznami i odciskami. Dodatkowo, są one niezwykle lekkie, co ułatwia zachowanie naturalnej korekty postawy.

Rozpoczynanie praktyki chodzenia boso – pierwsze kroki

  1. Zacznij od zmniejszenia tempa chodzenia.
  2. Unikaj stawiania stóp prosto do przodu, zamiast tego staraj się stawiać je bardziej na boki.
  3. Nie spiesz się – pozwól swojemu ciału dostosować się do nowej postawy.
  4. Nauka chodzenia na boso to proces, podczas którego musisz być świadomym swojego ciała i zmian, które zaszły w twojej postawie.

Podsumowując, barefooting to praktyka, którą warto wdrożyć, niezależnie od wieku czy stylu życia. Dzięki chodzeniu na boso, układ mięśniowo-szkieletowy odzyskuje swoją naturalną funkcjonalność, a kości i stawy odczuwają ulgę. Ponadto, stopy stają się idealnie amortyzowane, a nawet całe ciało odczuwa korzyści z tej praktyki, dzięki stymulacji receptorów znajdujących się na podeszwach stóp, które są związane z funkcjonowaniem różnych narządów.