Co można zrobić z kasztanami? Oto kilka pomysłów.

Większość z nas zna kasztany przede wszystkim jako element dziecięcej zabawy, z których tworzyliśmy różnego rodzaju figurki. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, co jeszcze można z kasztanami zrobić, poza artystycznymi kreacjami? Oto kilka propozycji na to, jak wykorzystać ten naturalny dar jesieni.

Dekoracje z kasztanów

Dekoracje wnętrza to coś, co nadaje naszym domom niepowtarzalny charakter. Są na tyle uniwersalne, że nie musimy ich kupować, możemy zrobić je samodzielnie. Nasiona kasztanowca, które same w sobie są bardzo dekoracyjne, mogą być tu pomocne. Nie musimy włożyć dużo wysiłku, aby podkreślić ich naturalne piękno i wyeksponować przepiękny odcień oraz połysk.

W jaki sposób możemy to zrobić? Najprostszym pomysłem będzie rozłożenie kasztanów w różnych zakątkach naszego domu. Wystarczy wysypać je na ozdobną tacę, do półmiska, na paterę czy też do szklanego wazonu – wszędzie będą wyglądały efektownie. Nawet zwykły słoik wypełniony kasztanami może przyciągnąć oko i stworzyć sympatyczną, rustykalną dekorację.

Istnieje jednak wiele innych sposobów na twórcze wykorzystanie kasztanów do dekoracji. Możemy stworzyć z nich wieńce na drzwi, przykleić kasztany do ramy lustra czy ramki na zdjęcia. To wyjątkowy i oryginalny sposób na dodanie naszemu wnętrzu jesiennej atmosfery.

Domowe kosmetyki z kasztanów

Czy wiedzieliśmy, że z kasztanów można wykonać kosmetyki domowe? Przykładem jest pasta myjąca, która może z powodzeniem zastąpić szampon czy mydło. Musimy jednak pamiętać, że będzie ona miała krótszy okres trwałości i nie będzie się pieniła jak typowe kosmetyki. Pasta powinna być przechowywana w lodówce, a kasztany możemy suszyć lub mrozić, aby mieć do nich dostęp przez cały rok, a nie tylko jesienią.

Przygotowanie pasty nie jest trudne. Do jej wykonania potrzebujemy obrać nasiona kasztanowca z brązowej skóry (łatwiej zejdzie po uprzednim zamoczeniu kasztanów w ciepłej wodzie). Następnie trzeba zetrzeć nasiona na tarce z drobnymi oczkami, dodać wodę i podgrzewać na małym ogniu. Dzięki temu woda odparuje a składniki połączone ze sobą uzyskają konsystencję gęstej pasty. Pamiętajmy, aby cały czas mieszać, aby pasta nie przypaliła się. Po ostudzeniu gotowa pasta może być przechowywana w pojemniku. Jeśli chcemy nadać jej zapach, wystarczy dodać kilka kropelek wybranego oleju eterycznego.

Tak więc, pomimo że przygotowanie kosmetyków z kasztanów wymaga nieco pracy, nie jest to skomplikowane. A rezultat może nas pozytywnie zaskoczyć.